FI har granskat hur Western Union följer penningtvättsregelverket. FI har funnit brister i företagets arbete mot penningtvätt och finansiering av terrorism men skriver nu av ärendet.
Finansinspektionen har granskat hur Western Union Payment Services Ireland Limited, Wupsil, följer penningtvättsregelverkets krav inom områdena allmän riskbedömning, lämplighetsprövning samt utbildning.
FI har även genomfört platsbesök hos fem ombud till företaget.
FI konstaterar att Wupsil är ett utländskt betalningsinstitut och att FI:s möjligheter att ingripa mot utländska betalningsinstitut är annorlunda än mot de svenska betalningsinstituten. Den ingripandeåtgärd som Finansinspektionen har att tillgå i ett första skede är att förelägga företaget att vidta rättelse.
”FI har identifierat brister i företagets arbete mot penningtvätt och finansiering av terrorism. FI anser att de åtgärder som företaget har vidtagit eller planerar att vidta är tillräckliga för att rätta bristerna. Därmed finns det inte anledning för FI att vidta ytterligare åtgärder med anledning av undersökningen”, skriver FI.