Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Från tre veckor till fyra timmar – så vill regeringen lösa flyktingarnas myndighetskontakter



Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson och statsminister Stefan Löfven. Foto: Bertil Ericson/TT
Ladda ner handlingar

 

– Den nyanlände tvingas i dag gå ifrån till exempel SFI-utbildningen vid en mängd tillfällen för de olika träffarna med myndigheterna, säger arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S).

– Den enskilde individen och samhället har mycket att vinna på att effektivisera de nyanländas myndighetskontakter i etableringsprocessen. Alla onödiga ledtider måste bort, 

Pilotprojektet har genomförts av Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket på några orter i landet. Syftet har enligt regeringen varit att utveckla en mötesplats för individanpassad service och information från myndigheterna till nyanlända.

En utvärdering av pilotverksamheten har genomförts. Regeringen skriver:

”Denna visar på flera positiva resultat. Tack vare möten med tvärprofessionella team har nyanländas väntetider under de initiala myndighetskontakterna kunnat kortas från i genomsnitt tre till fyra veckor, till ungefär fyra timmar.”

Regeringen har därför i dag gett myndigheterna i uppdrag att fortsätta arbetet. Uppdraget ska pågå till och med den 31 december 2017.

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons