Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Förundersökningen om explosionen i Göteborg avslutad



Foto: Adam Ihse / TT

I dag avslutade åklagaren förundersökningen om den kraftiga explosionen på Övre Husargatan i september 2021 där flera personer skadades, varav en senare avled på sjukhus.
Den person som misstänks vara skyldig är avliden.

Det var den 28 september förra året som en kraftig explosion skakade ett bostadshus i Göteborg. En person avled till följd av sina skador, och flera skadades allvarligt.
Kort efter explosionen riktades misstankarna mot en man, som anhölls och senare häktades i sin utevaro, på sannolika skäl misstänkt för försök till mord och allmänfarlig ödeläggelse, grovt brott.

Den 6 oktober anträffades den misstänkte mannen död i Göta Älv. Inget brott misstänks i samband med dödsfallet. I samband med att mannen anträffades avliden skrevs misstankarna mot honom av.

– Det innebar att han aldrig blev hörd om de misstankar som fanns mot honom och att han inte har haft möjlighet att förklara sig. Ingen kan förklaras skyldig till brott utan att detta har slagits fast av domstol. Jag kan ändå nämna att det som låg till grund för misstankarna mot honom framförallt var att han iakttagits när han kom ut från Övre Husargatan 22 strax efter explosionen, att han hade tillgång till det utrymme där explosionen skedde samt att han dagarna före explosionen inhandlat butan- och propangas, tändare och tändstickor samt dunkar med bensin, säger kammaråklagare Maria Thorell som varit förundersökningsledare. 

Det har också framkommit att mannnen hade bensin på sina skor och att det i en telefon som han hanterat gjorts internetsökningar på bland annat butan, propan och explosivt i kombination.

Även efter att den misstänkte hittats död fortsatte förundersökningen, för att undersöka om det fanns ytterligare personer som kunde haft del i brotten och för att så långt det är möjligt få klarhet i vad som hänt på platsen.

 – Omfattande utredningsåtgärder har vidtagits och dessa har inte lett fram till att någon annan kunnat misstänkas för brott. Ytterligare utredning kan inte förväntas ändra på detta. Därför har förundersökningen nu avslutats, säger Maria Thorell.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons