Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Stockholms tingsrätt blir ensam domstol för insiderbrott och marknadsmanipulation



Foto: Johan Hallnäs/TT
Ladda ner handlingar

 

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till ”effektivare regler mot insiderhandel, marknadsmanipulation och obehörigt röjande av insiderinformation (marknadsmissbruk)”.

Bakgrunden är EU-regler om att alla medlemsstater ska införa straffrättsliga påföljder för marknadsmissbruk.

– Att insiderhandel och annat marknadsmissbruk bekämpas är en viktig förutsättning för förtroendet för värdepappersmarknaden, säger finansmarknads- och konsumentminister Per Bolund (MP).

Är redan kriminaliserat
I gällande svensk lagstiftning är insiderbrott, otillbörlig marknadspåverkan, obehörigt röjande av insiderinformation och underlåtenhet att rapportera misstänkta transaktioner redan kriminaliserat.

Det finns också bestämmelser om administrativa sanktioner kopplade till bestämmelser av ”preventiv karaktär” – till exempel skyldigheten för insynspersoner att anmäla sina aktieinnehav till Finansinspektionen och aktiemarknadsbolagens skyldighet att föra en insiderförteckning (så kallad loggbok).

Bara en typ av sanktion
En förändring i det nya förslaget är att endast en typ av sanktion – straff eller administrativ sanktion – kan beslutas i det enskilda fallet. Huvudregeln blir att åtal väcks vid avsiktliga överträdelser av förbuden mot marknadsmissbruk, medan andra överträdelser blir föremål för administrativa sanktioner.

Det blir upp till en åklagare att besluta om åtal ska väckas eller inte. Om det inte blir något åtal får Finansinspektionen ingripa. Om ett åtal ogillas kan domstolen även besluta om administrativ sanktion om det finns förutsättningar för det.

Stockholms tingsrätt blir ensam domstol för marknadsmissbruksbrott vilket innebär att samtliga mål om överträdelser av dessa slag kommer att hanteras där.

Två nya lagar
I lagrådsremissen föreslås två nya lagar – en ny lag om straff för marknadsmissbruk på värdepappersmarknaden och en ny lag med kompletterande bestämmelser till EU:s marknadsmissbruksförordning.

Här är de viktigaste förändringarna:

  • Straffskalorna för marknadsmissbruksbrott skärps och grova brott föreslås kunna ge upp till sex års fängelse.
  • Finansinspektionen kan ingripa mot marknadsmissbruk genom sanktionsföreläggande och till exempel besluta om rättelse, förbud att utöva ledningsuppdrag i ett värdepappersinstitut, förbud att handla med vissa finansiella instrument för egen räkning och sanktionsavgifter.
  • Finansinspektionen får utökade egna utredningsbefogenheter och samarbetet med Ekobrottmyndigheten får bättre förutsättningar.
  • För att underlätta utredningar införs nya sekretessregler, bland annat skydd för uppgift om identiteten hos den som anmält en misstänkt överträdelse till Finansinspektionen.

Regeringen föreslår att lagstiftningen ska träda i kraft den 1 februari 2017.

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons