Polis genomförde under tisdagen en razzia mot Ica-handlarnas Förbund. Orsaken är misstankar om grova insiderbrott när förbundet förberedde ett utköpsbud på Ica hösten 2021, enligt Dagens Industri.
Vid en razzia under tisdagen slog polis och Ekobrottsmyndigheten till mot Ica-handlarnas förbund, uppger Dagens Industri. Enligt uppgifter till tidningen finns misstankar om grova insiderbrott i samband med att förbundet och AMF köpte ut Ica från Stockholmsbörsen.
– Syftet har främst varit att inhämta information om budprocessen, säger Jonas Myrdal, kammaråklagare på EBM till DI.
Börskursen rusade innan budet
I början av november i fjol lade AMF och Ica-handlarnas förbund ett utköpsbud på 534 kronor per aktie. Affären fullföljdes, och aktien avnoterades från börsen i januari i år. Men veckorna före budet rusade Icas aktier. När budet presenterades låg det 11 procent över aktiekursen, enligt Dagens Industri.
– Den kraftiga kursuppgång som startade cirka en månad före budet har rimligen till stor del berott på omfattande läckage rörande budet på Ica, säger Jonas Myrdal till DI.
Informationsläckage
Myrdal säger också att det informationsläckage som föregick utköpsbudet ”måste närmast betraktas som ett misslyckande för svensk värdepappersmarknad”.
Husrannsakan har skett hos ”ett mindre antal” privatpersoner men EBM har förhoppningen att utredningen ska leda till misstankar mot fler personer.