Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

JK inleder förundersökning – efter uttalanden i NMR-podd



Foto: Eric Tagesson

Justitiekanslern inleder förundersökning om hets mot folkgrupp med anledning av uttalanden som gjorts i en podd från Nordiska motståndsrörelsen.
Enligt JK ger den utredning som gjorts anledning att anta att hets mot folkgrupp begåtts genom de uttalanden som gjorts om homosexuella i det aktuella podcastavsnittet.

JK-anmälan gjordes av företrädare för Juridikfronten och rör hets mot folkgrupp gällande vissa uttalanden i ett avsnitt av NMR:S podcastserie som publicerades den 3 februari i år på organisationens hemsida. Enligt anmälan innehåller avsnittet ”missaktande uttalanden om homosexuella, mörkhyade och afrikaner”.

I beslutet om att inleda förundersökningen skriver JK att ”det anmälda podcastavsnittet innehåller förolämpande uttalanden om mörkhyade, homosexuella och afrikaner, bland annat att homosexuella är äckliga, samt hetsande uttalanden om att döda homosexuella för att minska smittspridning”.

Den utredning som gjorts ger, enligt JK, anledning att anta att de hets mot folkgrupp begåtts genom de uttalanden som gjorts om homosexuella – varför en förundersökning ska inledas.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons