Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

IVO:s vitesförläggande mot Region Uppsala upphävs i domstol



Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD/TT

IVO har förelagt Region Uppsala att inom en viss tid utöka antalet platser inom sjukvården och förenat detta med ett vite om 20 miljoner.
Nu upphävs föreläggandet då kammarrätten inte anser att det är så tydligt och precist som krävs.
Det meddelar domstolen i ett pressmeddelande.

IVO:s beslut fattades mot bakgrund av att man, vid flera tillfället, bedömt att det finns allvarliga brister på Akademiska sjukhuset i Uppsala som innebär en fara för patientsäkerheten. Föreläggandet innebar att regionen skulle se till att skaffa fram det antalet vårdplatser som är nödvändigt för att tillgodose hela patientbehovet.

Enligt föreläggandet rörde det sig om minst 30 nya platser som behövdes innan ett visst datum – annars skulle regionen tvingas betala ett vite om 20 miljoner.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mattias Hjertstedt
Mattias Hjertstedt Universitetslektor och docent i processrätt
Narkotikaannonsen – HD om provokativa åtgärder Högsta domstolen har nyligen tagit ställning till hur polisens användning av provokativa åtgärder mot en tilltalad, närmare bestämt att svara på dennes annons om försäljning av narkotika, påverkar bedömningen av åtalet – föreligger hinder mot lagföring, eller ska påföljden sättas ner? Denna fråga aktualiserar en konflikt mellan den svenska principen om fri bevisprövning å ena sidan och Europakonventionens krav på en rättvis rättegång å den andra. Mattias Hjertstedt analyserar avgörandet och dess konsekvenser.
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
”Vaga och otydliga formuleringar”

Nu står det klart att kammarrätten upphäver vitesföreläggandet då detta inte anses så precist och tydligt som krävs för att mottagaren ska kunna vara helt klar över vad som behövs göras. I pressmeddelandet skriver kammarrätten att IVO lämnat ”ett alltför för stort utrymme för tolkning av om regionen har uppfyllt IVO:s krav eller inte”

– Det finns formuleringar i föreläggandet som är vaga och otydliga. Vad menas exempelvis med att det ska finnas så många vårdplatser som behövs eller att alla patienters behov ska tillgodoses? Det är inte entydigt. Därför kan föreläggandet inte godkännas, säger kammarrättslagmannen Gertrud Forkman i pressmeddelandet.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons