Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

SBB bidrar med 50 miljoner till UNHCR:s arbete i Ukraina



Ilija Batljan, vd för SBB. Foto: Fredrik Sandberg

Styrelsen för SBB föreslår att årsstämman beslutar om ett bidrag om 50 miljoner kronor till UNHCR:s arbete i Ukraina. Bidraget, ska enligt styrelsen, inte påverka den ordinarie utdelningen för SBB:s stamaktieägare.

Samhällsbyggnadsbolaget i Norden meddelar under onsdagsmorgonen att styrelsen föreslår om ett bidrag om 50 miljoner kronor till UNHCR:s arbete i Ukraina. Bidraget, ska enligt styrelsen, inte påverka den ordinarie utdelningen för SBB:s stamaktieägare.

 – Vi har krig i Europa och vi måste alla göra allt vi kan för att bidra. UNHCR gör ett fantastiskt jobb med att hjälpa människor som drabbas av krig. SBB har redan tidigare bidragit till UNHCR och via vårt norska JV Solon även till SOS Barnbyar, men vi tycker att det är viktigt att vi fortsätter stötta den hårt drabbade civilbefolkningen i Ukraina på alla sätt vi kan, säger Marika Dimming, Investor Relations och Head of Sustainability, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons