Varbergs tingsrätt dömer en 77-årig man till två års fängelse för överträdelse av näringsförbud, grovt bedrägeri samt grovt bokföringsbrott.
Tingsrätten beslutar även om näringsförbud och en företagsbot på 1 miljon kronor.
En 77-årig man döms av Varbergs tingsrätt till två års fängelse för överträdelse av näringsförbud, grovt bedrägeri samt grovt bokföringsbrott. Tingsrätten beslutar även om en företagsbot på 1 miljon kronor.
Mannen är sedan tidigare dömd för grovt bokföringsbrott och grovt skattebrott år 2008 och grovt bokföringsbrott, grovt skattebrott och överträdelse av näringsförbud år 2014. Han har haft näringsförbud sedan år 2008 och tingsrätten meddelade ett tillfälligt näringsförbud i december 2021.
Bakgrunden till de tidigare domarna är densamma som det som nu är aktuellt i dagens dom. Mannen har under alla år drivit handel/förmedling av truckar och kranar. Han kontaktar företag eller blir kontaktad, förmedlar en affär och får provision.
Bedrivit verksamhet i Sverige
Enligt åklagaren har mannen drivit sin verksamhet under tiden 1 januari 2019 till 31 december 2020 i från sitt hem i Sverige. Den 77-årige mannen å sin sida menar att det inte stämmer utan att han pendlar regelbundet till sitt kontor i Helsingör.
Åklagaren har dock i bevisningen pekat på att det framgår av positioneringar var mannens telefon har kopplat upp. Åklagaren har också pekat på att mannen många gånger fakturerat svensk moms trots att han haft den danska motsvarigheten till dels en enskild firma dels ett aktiebolag. Vidare har fakturorna inte bara angett Helsingör som företagsort utan även hans hemort i Sverige. Till det kommer att han även använt svensk bank fram till januari 2020.
Tingsrätten om kontoret i Helsingör
Tingsrätten konstaterar i domen att mannen haft och har ett kontor Helsingör liksom att han vissa dagar befunnit sig där. Men frågan som gäller är om mannen har drivit sin verksamhet där eller om det skett från Sverige och att kontoret i Helsingör är en fasad för att kringgå ett näringsförbud.
Tingsrätten kommer fram till att det är styrkt att mannen drivit sin verksamhet från Sverige och då har han gjort sig skyldig till grovt bokföringsbrott eftersom han inte haft någon bokföring i Sverige.
”Att han haft bokföring i Danmark är irrelevant. N.N har bedrivit verksamhet i Sverige trots att han hade näringsförbud och har därmed även gjort sig skyldig till överträdelse av näringsförbud”, skriver tingsrätten.
Näringsförbud
När det gäller åtalspunkten rörande grovt bedrägeri konstaterar tingsrätten att mannen har köpt en truck av Skaraborgs Träförädling AB trots att han inte hade några pengar på sitt konto. Mannens ”förklaring har varit något svävande men det är helt klart att han visste att han inte hade något större belopp på kontot och definitivt inte så att han kunde betala för trucken”. Enligt tingsrätten står det även klart att mannen kände till att han inte skulle få in den summan som han köpt trucken för. Han ska därför dömas för grovt bedrägeri.
Tingsrätten skriver: ”Även om ett näringsförbud inte synes hindra N.N från att driva verksamhet i Sverige är det ändå en markering från samhällets sida. N.N ska ha näringsförbud i 7 år räknat från den 16 december 2021. Det tidigare tillfälliga näringsförbudet ska fortsatt gälla”.
Återfallit i brott
Vidare noterar tingsrätten att mannen är tidigare dömd för samma brott och har återfallit i brott.
”Det är uppenbart att N.N vill driva verksamhet i Sverige trots att han har näringsförbud och att han har gjort vad han kunnat för att kringgå sitt näringsförbud. N.N ska dömas för grovt bokföringsbrott, grovt bedrägeri och överträdelse av näringsförbud. Det samlade straffvärdet är fängelse i 2 år vilket också N.N ska dömas till”.