– I Malmö finns en kriminalitet som utmärker sig jämfört med övriga orter i södra Sverige. Förklaringarna är säkert flera, säger Stefan Sintéus, polisområdeschef i Malmö.
– Genom samarbetet med Institutionen för kriminologi vid Malmö högskola vill jag nu få ett större fokus på det evidensbaserade polisarbetet. Jag vill få kvittenser på att det arbete polisen i Malmö lägger ner på att förebygga och bekämpa kriminaliteten fungerar.
Projektet ska ge polisen möjlighet att bland annat ta del av aktuell forskning och kriminologistudenter en chans att omsätta sina teoretiska kunskaper i skarpa projekt.
Studenterna ska bland annat ta fram kunskapsunderlag, göra uppföljningar och utvärderingar på uppdrag av polisen.
Med ett nytt avtal mellan Institutionen för kriminologi och Polisområde Malmö kommer studenterna dessutom att kunna ta klivet ut i det praktiska arbetslivet redan under utbildningen, enligt avtalet.
– Att arbeta praktiskt med de där frågorna är den bästa praktik studenterna kan få. De får väsentlig kunskap om polisarbetet redan under studietiden, vilket är en viktig förberedelse inför yrkeslivet, säger Carolin Mellgren, studierektor vid Institutionen för kriminologi.