Tingsrätten ansåg att det handlade om ett befogat innehav när 19-åringen på allmän plats hade en batong i benfickan, eftersom han tidigare rånats flera gånger och ville kunna skrämmas.
Hovrätten konstaterar dock att en batong är ett gatustridsvapen som det i princip råder totalförbud mot – och skälet till innehavet kan inte göra det befogat.
En nu 19-årig man blev en kväll i april 2021 stoppad av polis när han var på väg till sitt hem i Eskilstuna med bil. Vid kontrollen påträffades en batong i mannens ena benficka och han åtalades med anledning av innehavet för brott mot knivlagen.
19-åringen uppgav i Eskilstuna tingsrätt att han hade hittat batongen samma dag och tagit med sig den. Mannen har blivit rånad flera gånger och folk ”brukar hoppa på honom, slå honom och stjäla saker” när han går genom ett visst område. Han tänkte därför att han skulle ha batongen på sig nästa gång han gick samma väg för att skrämma bort eventuella angripare. Han hade dock inte tänkt slå någon och om han hade känt till att innehavet var olagligt skulle han ha ringt polis när han hittade batongen, uppgav mannen.
Frikändes i tingsrätten
Batonger kvalificerar som föremål som enligt 1 § första stycket lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål är ägnade att användas som vapen vid brott mot liv och hälsa och därför inte får innehas på allmän plats annat än när det är befogat, konstaterade tingsrätten.
Åklagaren hade inte ifrågasatt mannens uppgifter om att han tidigare blivit slagen och rånad i det aktuella området och dessa uppgifter skulle därför läggas till grund för bedömningen, konstaterade tingsrätten. Innehavet av batongen fick under omständigheterna också anses befogat, ansåg domstolen – och 19-åringen frikändes.
Hovrätten dömer mannen
Svea hovrätt underkänner nu tingsrättens resonemang och dömer mannen till 40 dagsböter på totalt 2 000 kronor för brott mot knivlagen. Domstolen delar i och för sig underinstansens bedömning kring vad som är utrett i målet – och i slutsatsen att mannens uppgifter om skälen till innehavet ska läggas till grund för bedömningen av om innehavet kan anses befogat.
Batonger tillhör kategorin gatustridsvapen, som det enligt motivuttalanden finns ett ytterst begränsat utrymme för att inneha på allmän plats – och där det i praktiken råder ett totalförbud. Mannen har dessutom innehaft batongen i syfte att kunna skrämma eventuella angripare och han har alltså varit beredd att använda densamma.
Innehavet kan mot denna bakgrund uppenbarligen inte anses befogat, konstaterar en enig hovrätt. (Blendow Lexnova)