Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Felaktiga beslut, jäv och misslyckanden – idag kom utredningen mot Riksrevisionen



Avgående chefen för Riksrevisionen Margareta Åberg och professorn Hans-Gunnar Axberger. Foto: Jonas Ekströmer/TT och VJ
Ladda ner handlingar

 

Enligt Hans-Gunnar Axberger är Riksrevisionen ”i dag en myndighet i kris”. Efter att han idag lämnat sin granskning av myndigheten säger han till Dagens Nyheter att ”riksdagen måste hantera den krisen”.

Dagens Nyheters granskning av Riksrevisionen har redan inneburit att två riksrevisorer lämnat sina uppdrag och att den tredje, Margareta Åberg, sagt att hon ska avgå så snart en efterträdare är utsedd.

Bekräftar DN:s bild
DN rapporterar att Axberger i utredningen ”slår fast att det som framkommit i DN:s granskning i många fall är olämpligt eller strider mot reglerna”.

Bland annat var riksrevisorn Ulf Bengtsson jävig när han lade sig i ett ärende som gällde landshövdingen i Skåne trots att han tidigare varit chef för en myndighet som var inblandad i ärendet.

– När det gäller riksrevisorernas agerande så bekräftar utredningen bilden som har beskrivits i DN, säger Hans-Gunnar Axberger till DN.

Hans-Gunnar Axberger har inga formella invändningar mot hanteringen av anställningsärendena hos Riksrevisionen. Däremot konstaterar han att den samlade bilden av riksrevisorernas rekryteringsarbete ”inte inger förtroende”.

Drevs för hårt
Hans-Gunnar Axberger tar också upp brister i förändringsarbetet som han anser ”drevs för hårt, utan tillräcklig hänsyn till medarbetare och befintlig verksamhet”. Han tar också upp att förändringsarbetet enligt lag skulle ha föranlett en riskanalys.

Det var riksrevisorn Margareta Åberg, som också är myndighetens chef, som i juli beslutade att lägga ut uppdraget på Hans-Gunnar Axberger att titta på om det hade begåtts några formella fel. I dag presenterade han sina slutsatser för Riksrevisionen och Konstitutionsutskottet.

Hans-Gunnar Axberger är professorn i konstitutionell rätt vid Uppsala universitet och har tidigare varit justitieombudsman.

 

Läs sammanfattningen av Axbergers rapport här >>

 

 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons