Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Brf-styrelser sålde fastigheterna utan medlemmarnas vetskap



Gengrebild. Foto Janerik Henriksson / TT

Tre personer som utgjort hela styrelsen för tre bostadsrättsföreningar i Helsingborg sålde bostadsrättsföreningarnas fastigheter till tredje part, utan övriga brf-medlemmars kännedom och utan att försäljningsintäkterna har kommit brf-medlemmarna tillhanda. Nu döms de tre misstänkta för grova ekobrott.

De tre män, varav två är kända i fastighetsbranschen, åtalades för att ha sålt bostadsrättsfastigheter i Helsingborg utan medlemmarnas kännedom. Nu döms männen till fängelse och näringsförbud.

De tre männen döms mot sitt nekande för grov trolöshet mot huvudman. Två av dem får två och ett halvt års fängelse, den tredje får två år och fyra månader. 

Samtliga dömdes även till fem års näringsförbud.

Verksamma inom fastighetsbranschen

Männen är alla tre verksamma inom fastighetsbranschen sedan lång tid och har varit häktade för den misstänkta brottsligheten sedan slutet på september.

En av männen har varit aktiv inom fastighetsbranschen så länge som 30 år tillbaka i tiden. Han har tillsammans med en av de andra drivit en företagsgrupp bestående av omkring 50–60 olika bolag. De olika bolagen har arbetat med utveckling av fastigheter, fastighetsförvaltning samt uthyrning av bostäder och lokaler. När företagsgruppen var som störst förvaltades omkring 100 fastigheter med ett hyresbestånd om 1 500 till  2 000 lägenheter, vilket var under åren 2005 till 2015. Verksamheten har varit förhållandevis transaktionstung med omkring 20 fastighetstransaktioner per år. 

Dessa två män är även misstänkta för grovt svindleri och fyra fall av grovt bokföringsbrott. Åtal har ännu inte väckts beträffande dessa misstankar. 

De tre fastigheterna i dagens mål såldes för sammanlagt 24 400 000 kronor. Målsäganden i målet är ett antal medlemmar i de aktuella bostadsrättsföreningarna.

När Ola Lavie, förundersökningsledare och vice chefsåklagare vid EBM i Malmö lämnade in åtalet uppgav han följande:

– Jag påstår att de tre tilltalade har gemensamt och i samförstånd missbrukat den förtroendeställning som de har haft i egenskap av styrelseledamöter i bostadsrättsföreningarna och kraftigt åsidosatt sina skyldigheter att tillvarata sina medlemmars intressen.

Extra föreningsstämma

Åklagaren hävdade att de tilltalade vid en extra föreningsstämma i september 2019 fattat beslut om att sälja de tre fastigheterna tillhörande tre bostadsrättsföreningar. Övriga brf-medlemmar har inte kallats till den extra föreningsstämman och har inte fått kännedom om att fastigheterna som deras bostadsrätter ligger i har överlåtits.

– Detta faktum kommer fram senare när bankerna säger upp lånen. Brf-medlemmarna står alltså kvar utan lägenhet men med lån på sina respektive banker, säger Ola Lavie.

Föreningsstämmoprotokollet till ovan nämnda extra föreningsstämma har använts vid överlåtelserna av fastigheterna. Den nya ägaren till fastigheterna har betalt för fastigheterna genom att kvitta skulder som de tilltalade och deras företag har haft sedan tidigare till den nya ägaren.

Bostadsrättföreningarna har inte mottagit någon del av försäljningsintäkterna avseende fastigheterna. Målsägandena har alltjämt lån kopplade till bostadsrätterna som numera inte har något värde.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons