Getinge ingår förlikningsavtal relaterat till skadeståndskrav för kirurgiska nätimplantat. Det meddelade bolaget sent under onsdagskvällen. Getinge har tidigare gjort en avsättning på 1,8 miljarder kronor och gör nu en slutlig avsättning om ytterligare 600 miljoner kronor.
Getinges dotterbolag Atrium Medical Corporatation har ingått ett förlikningsavtal med kärandenas huvudombud för den konsoliderade federala multidistriktsprocessen gällande produktansvar för kirurgiska nätimplantat i USA. Det framgår av ett pressmeddelande. Getinge uppger även att bolaget gör en ytterligare avsättning om 600 miljoner kronor för att täcka förlikningen utöver de hittills uppkomna rättegångskostnaderna.
– Jag är nöjd att vi kan lägga detta bakom oss och därmed fokusera fullt ut på vår verksamhet och att leverera på vår strategi, säger Mattias Perjos, VD & koncernchef Getinge.
Villkor att de flesta käranden ansluter sig
Förlikningsavtalet ingicks under onsdagen för att lösa tvister vid domstolen i New Hampshire, USA. Avtalet är föremål för vissa villkor inkluderande att en hög andel av antalet käranden i den konsoliderade federala multidistriktsprocessen ansluter sig. Enligt Getinge finns det för närvarande cirka 3 200 käranden i den konsoliderade federala multidistriktsprocessen och förlikningen syftar till att maximera deltagandet av de allra flesta anspråken som har framställts fram till den 30 november 2021. Getinge förväntar sig att förlikningen blir slutgiltlig och att betalning kommer att göras under första halvåret 2022.
Getinge poängterar dock att förlikningen inte är ett erkännande av ansvar eller fel från företagets sida.
”Getinge kommer att fortsätta att försvara sig mot alla rättstvister som det slutliga avtalet inte löser. Kostnaderna för sådana rättstvister förväntas inte vara materiella. Rättsprocessen mot försäkringsbolagen kommer också att fortsätta”, skriver Getinge i pressmeddelandet.
Tidigare avsättning
De kirurgiska nätimplantaten tillverkades av Getinges dotterbolag Atrium Medical, som förvärvades av Getinge 2011. Getinge avsatte, baserat på tillgänglig information vid tidpunkten, 1,8 miljarder kronor 2018 för förväntade kostnader med anledning av skadeståndskrav relaterade till kirurgiska nätimplantat. Förlikningsbeloppet kommer att finansieras med tillgängliga medel. Avsättningen kommer att redovisas som en jämförelsestörande post och kommer att påverka rörelseresultatet för Q4 2021.