Hoppa till innehåll
Finans
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Så mycket har Murgröna Holding hittills förvärvat i Ica Gruppen



Foto: Pontus Lundahl / TT

ICA-handlarnas Förbund tillsammans med AMF Pensionsförsäkring, genom Murgröna Holding, har förvärvat motsvarande 6 procent av aktierna sedan erbjudandet om uppköp gick ut till aktieägarna.

Den 10 november 2021 offentliggjorde ICA-handlarnas Förbund, tillsammans med AMF Pensionsförsäkring, ett rekommenderat offentligt uppköpserbjudande genom Murgröna Holding till aktieägarna i ICA Gruppen att överlåta samtliga sina aktier i ICA Gruppen till Budgivaren för 534 kronor kontant per aktie.

Sedan erbjudandet offentliggjordes har budgivaren förvärvat 12 052 779 aktier, motsvarande cirka 6 procent av det totala antalet aktier och röster i ICA Gruppen, till priser vilka inte överstiger 534 kronor per aktie.

60 procent av aktierna och rösterna

Tillsammans med de 108 643 330 aktier i ICA Gruppen som ICA-handlarnas Förbund kommer att tillskjuta budgivaren i samband med och villkorat av erbjudandets fullföljande kommer budgivaren att äga minst 120 696 109 aktier i ICA Gruppen, motsvarande cirka 60 procent av det totala antalet aktier och röster i ICA Gruppen.

– Som långsiktig ägare av ICA Gruppen, och med förhoppning om att erbjudandet accepteras av aktieägarna, har vi, genom budgivaren Murgröna Holding AB, fortsatt att öka vårt ägande av ICA Gruppen som nu passerat 60 procent. Vi ser fram emot att aktieägarna godtar erbjudandet inom acceptfristen som löper till och med den 14 december 2021, säger Göran Blomberg, VD i ICA-handlarnas Förbund och styrelseledamot i Budgivaren.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons