Bakgrunden i målet är fallet med en litauisk medborgare som hösten 2016 hade anlänt till Arlanda flygplats med närmare 30 kilo av narkotikan kat i sin resväska.
Mannen, som erkände, dömdes av Attunda tingsrätt till tre månaders fängelse för narkotikasmuggling.
Skulle stanna kvar i häkte
Tingsrätten förordnade samtidigt att han skulle stanna kvar i häkte till dess att domen hade vunnit laga kraft – dock längst till dess att han skulle ha frigetts villkorligt om domen hade verkställts.
Som särskild häktningsgrund angavs flyktfara.
Mannen överklagade och begärde att han skulle friges men denna begäran avslogs av Svea hovrätt utan närmare motivering.
I överklagande till Högsta domstolen har mannen konstaterat att alla unionsmedborgare som befinner sig i samma situation ska behandlas lika – och att att häktningsbeslutet därför strider mot den unionsrättsliga likabehandlingsprincipen.
HD konstaterar dock att ett så kort fängelsestraff som tre månader bara kan verkställas utan den dömdes medverkan om han eller hon befinner sig i Sverige. En så kallad europeisk arresteringsorder kan nämligen bara utfärdas om en frihetsberövande påföljd på minst fyra månader har dömts ut.
Inte samma situation
Detta innebär enligt HD att om den dömde har fått ett kortare straff och beger sig till sitt hemland kan han eller hon inte tvingas att verkställa det utdömda straffet i Sverige. Detta innebär i sin tur att den som har hemvist i ett annat unionsland inte kan anses befinna sig i samma situation som den som har hemvist i Sverige under dessa omständigheter.
Även om häktning på grund av flyktfara i högre utsträckning kan tillämpas på andra unionsmedborgare än svenska medborgare kan någon indirekt diskriminering därför inte anses föreligga, enligt HD.
Mannens överklagande avslås därför.