Tidigare i höstas meddelade Diskrimineringsombudsmannen, DO, att personuppgifter från individer som lämnat tips på myndighetens webbplats hade läckt.
Nu ska incidenten granskas av IMY.
Efter att läckan uppdagades stängde DO ned det aktuella tipsformuläret och anmälde samtidigt en personuppgiftsincident till IMY, som nu har beslutat att granska händelsen.
– Som personuppgiftsansvarig har man ett stort ansvar för att löpande kontrollera sina it-system och se till att säkerheten kring dessa går att lita på, inte minst när det gäller ett webbformulär där enskilda kan lämna klagomål som kan innehålla känsliga uppgifter, säger Maja Savić som leder granskningen, i ett pressmeddelande.
IMY kommer att genomföra granskningen på plats hos DO i syfte att utreda bakgrunden till läckan, vilken omfattning den haft samt de åtgärder som DO vidtog för att det inte ska upprepas.