Hoppa till innehåll
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Varken skenavtal eller ideellt arbete – anställning uppkom konkludent


Johanna Haddäng red@dagensjuridik.se

Foto: Anders Wiklund/TT
Ladda ner handlingar

 

Kvinnan började arbeta hos den idella föreningen efter en överenskommelse om stöd från Arbetsförmedlingen. Enligt kvinnans fackförbund var hon den enda anställda hos föreningen som å sin sida helt förnekade att kvinnan varit anställd där.

Konkludent handlande
Nu har Arbetsdomstolen konstaterat att det har uppstått ett anställningsförhållande genom så kallat konkludent  handlande och att personerna som företrädde föreningen hade full kännedom om att kvinnan behövde försörja sig.

Föreningen är därför skyldig att betala lön, semesterersättning, ekonomiskt skadestånd och pensionspremier till kvinnan. 

Hade undertecknat rekvisitioner
AD konstaterar att kvinnan utförde arbete för föreningens räkning under hela den aktuella perioden och att företrädare respektive firmatecknare för föreningen hade undertecknat vissa rekvisitioner för särskilt anställningsstöd. Rekvisitionerna hade även skickats in till Arbetsförmedlingen efter det att kvinnan hade påtalat att hon inte fått någon lön.

AD konstaterar också att kvinnan utfört arbete för föreningen hemifrån och när hon varit utomlands för att hälsa på sin familj.

AD pekar särskilt på att föreningen verkar ha menat att kvinnan frivilligt skulle ha deltagit i möten helt ideelt för att hon själv var intresserad. Men enligt AD måste det ha stått klart för föreningen att så inte var fallet och att hon betraktade sig som anställd.  

Inte kunnat förklara
AD pekar också på att föreningen inte har kunnat lämna någon förklaring till varför man skrev under dokumenten till Arbetsförmedlingen om man inte ansåg att det fanns någon anställning eller att arbete hade utförts.

Kvinnan har under sanningsförsäkring berättat att hon fått arbetsuppgifter och dokument från en av dem som företrädde föreningen. Arbetet hade bland annat bestått i möten, upprättande av olika dokument och mallar, författande eller justering av tidigare dokument avseende ansökningar, rekvisitioner och redovisningar avseende bidrag till föreningen.

Inget skenavtal
AD konstarera att det uppkommit ett anställningsavtal genom konkludent handlande. Detta gäller även om företrädaren för föreningen inte varit behörig att ingå ett anställningsavtal.

Att kvinnan utfört arbete för föreningen visar enligt AD att det inte har varit fråga om ett skenavtal.

Kvinnans uppgifter, som hon lämnat under sanningsförsäkran, om att hon arbetat för föreningen under hela den aktuella perioden får enligt AD godtas. Föreningen ska även stå för fackförbundets rättegångskostnader.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons