Riskkapitalbolaget EQT lägger ett bud om 470 euro per aktie för husdjursspecialisten Zooplus.
EQT Private Equity tillkännager beslut om att lansera ett frivilligt offentligt erbjudande om övertagande till aktieägare i zooplus, en europeisk onlineplattform för sällskapsdjur och förnödenheter.
Bolaget är noterat på Frankfurtbörsen.
Budet uppgår till 470 euro per aktie kontant.
Premier
Erbjudandet representerar en premie på 69 procent jämfört med Zooplus senaste aktiekursen den 12 augusti 2021 och en premie på 81 procent till den tre månaders volymvägda genomsnittskursen den 12 augusti 2021
Pet BidCo, ett holdingbolag som ägs av EQT IX -fonden, och zooplus har ingått ett investeringsavtal och både ledning och tillsynsråd för zooplus välkomnar EQT Private Equities erbjudande, framgår det av EQT.s pressmeddelande.
Genomförandet av erbjudandet omfattas av en minsta acceptgräns på 50 procent plus en zooplusaktie.
EQT IX
Zooplus har sitt huvudkontor i München i Tyskland och tar emot mer än åtta miljoner kunder på 30 europeiska marknader.
– EQT har övervakat zooplus utveckling under lång tid, och vi är imponerade av dess utmärkta kundbas och marknadsledande positioner på många marknader, kompletterat med en starkt erbjudande. Vi har en lång historia inom djurvårdssektorn och kan också erbjuda zooplus unik erfarenhet och kunskap om teknik och plattformsutveckling, både inifrån EQT-plattformen, som inkluderar våra inhemska digitaliserings- och hållbarhetsspecialteam och via EQT: s globala nätverk av branschexperter, säger Johannes Reichel, partner och chef för EQT Private Equities rådgivande team i Tyskland.
Med denna transaktion förväntas EQT IX vara 65-70 procent investerat.
Deutsche Bank är finansiell rådgivare och Milbank är juridisk rådgivare till EQT IX .