Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

KI: Den svenska ekonomin är fortsatt betydligt starkare än normalt



Konjunkturinstitutet. Foto: Ingvar Karmhed / SvD / SCANPIX / Kod 30082 ** OUT DN (även arkiv) **

Barometerindikatorn, som sammanfattar läget i svensk ekonomi, minskade något i augusti, till 121,1 jämfört ned 121,9 i juli.
Trots denna minskning är indikatorn kvar på en historiskt mycket hög nivå och stämningsläget i ekonomin är fortsatt betydligt starkare än normalt.
Det framgår av Konjunkturinstitutets konjunkturbarometer.

Tillverkningsindustrins konfidensindikator steg marginellt med 0,6 enheter i augusti till 129,2. Företagens produktionsplaner blev ytterligare optimistiska medan företagens omdömen om färdigvarulagrens och orderstockarnas storlek håller tillbaka ökningen.

Indikatorn för bygg- och anläggningsverksamhet steg också med 0,6 enheter. Byggföretagens syn på orderstockarnas storlek har förbättrats och är nu de starkaste sedan augusti 2018.

Detaljhandeln

Detaljhandelns konfidensindikator föll tillbaka med 7,0 enheter men pekar trots det på ett fortsatt betydligt starkare läge än normalt. Samtliga frågor i indikatorn bidrar till minskningen, men den förklaras till störst del av mindre positiva signaler om de senaste månadernas försäljningsutveckling.

Även indikatorn för tjänstesektorn sjönk men fortsätter trots det att peka på ett starkt stämningsläge. Nedgången förklaras av att både utvecklingen av den egna verksamheten och efterfrågan av företagets tjänster nu bedöms vara mindre stark.

Hushållen

Hushållens indikator steg i augusti med 2,4 enheter till 108,6 och är därmed tillbaka på i princip samma nivå som indikatorn var på i juni. Uppgången förklaras framför allt av att synen på den svenska ekonomin nu jämfört med för tolv månader sedan samt av att förväntningarna på den egna ekonomin kommande tolv månader båda stärktes.

Företagens produktion

Samtidigt meddelar Konjunkturinstitutet att 34 procent av företagen svarade att produktionen har minskat på grund av coronaviruset, av dessa uppger 16 procent att en anledning till den lägre produktionen är personalbrist. I juli var motsvarande svar 23 procent och i maj var det hela 71 procent av företagen som uppgav att detta var en anledning till minskad produktion.

Den vanligaste anledningen är även i denna undersökning leveransproblem av insatsvaror. I augusti svarade 87 procent, en minskning med 3 procentenheter, av företagen att leveransproblem av insatsvaror är en anledning till att produktionen minskat. Då 34 procent av företagen svarade att produktion har minskat på grund av coronaviruset innebär det att 30 procent av samtliga företag uppger att de har haft så stora problem med leveranser av insatsvaror på grund av coronaviruset att det påverkat produktionen negativt.

Förutom leveransproblem av insatsvaror och personalbrist är minskad efterfrågan en anledning till minskad produktion. Knappt 30 procent av företagen svarar i augusti att minskad efterfrågan är en anledning till minskad produktion, det är 4 procentenheter fler än jämfört med föregående mätning.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons