Regeringen öppnar för en förlängning av betalningstiden av moms och skatt som kunnat skjutas på under pandemin, rapporterar Sveriges Radio Ekot.
Småföretagarnas riksförbund larmar att många företag riskerar konkurs eftersom de inte klarar av att betala tillbaka de tillfälliga anstånden för uppskjuten moms och skatt.
Över 50.000 företag har utnyttjat det tillfälliga anståndet som införts under pandemin. Enligt gällande regler ska pengarna in till Skatteverket senast i mars nästa år.
– Vi har ju samma önskan som företagarna själva, nämligen att vi ska rädda svenska jobb och svenska företag genom den här krisen. Så vi ska utforma det här på ett bra sätt och det jobbar vi med just nu, säger finansminister Magdalena Andersson till Sveriges Radio Ekot.