Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Många häktningar i kölvattnet av Trojan Shield-insatsen



Linda H Staaf, chef för underrättelseenheten vid Noa. Foto: TOVE ERIKSSON / TT

En majoritet av de personer som greps under den stora polisinsatsen förra måndagen har nu häktats, det uppger Polisen i ett pressmeddelande.
Nu tror Polisen att man kommer att se en nedtrappning av våldet.
– Det är troligt att vi kommer att se en viss nedgång i det öppna våldet, säger Linda H Staaf, chef för Noas underrättelseenhet.

Det var i början av förra veckan som svensk polis, inom ramen för en internationell polisinsats, gjorde ett stort antal gripanden i Sverige och utomlands.
Bakgrunden var att FBI tagit fram den krypterade plattformen Anom, som sedan använts av en mängd kriminella personer för att planera brott och genomföra narkotikaaffärer.

Nu, en dryg vecka senare, kan Polisen konstatera att en majoritet av de gripna också har häktats. Sedan september förra året har drygt 155 personer frihetsberövats inom ramen för insatsen, och av de 75 personer som greps förra måndagen har ”i princip samtliga häktats”, enligt Polisen – som nu tror på en nedtrappning av det öppna våldet.

– Tillsammans har vi inom svensk polis bidragit till ökad säkerhet för vanliga medborgare i och med att vi har kunnat gripa många styrande aktörer. Det är troligt att vi kommer att se en viss nedgång i det öppna våldet, men för att hålla i en sådan trend är det helt avgörande att andra aktörer i samarbete med polisen i lokalpolisområdena sätter in kraftfulla förebyggande åtgärder för att inte nätverksmiljöerna ska fyllas på så snabbt, säger Linda H Staaf,  chef för Noas underrättelseenhet, i pressmeddelandet.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons