Konsumentombudsmannen förbjöd Mackmyra att marknadsföra sin whisky på sociala medier.
Efter att frågan prövats i två instanser ska frågan nu slutligen avgöras i Högsta domstolen.
Konsumentombudsmannen anser att sex inlägg som whiskyproducenten Mackmyra gjort på sina sociala medier stred mot den så kallade bildregeln och yrkade därför att patent- och marknadsdomstolen skulle förbjuda Mackmyra att marknadsföra whiskyn med dessa bilder gentemot konsument.
Det handlar bland annat om en bild på en kvinna med blomsterkrans bredvid en Mackmyraförpackning och en Mackmyraflaska samt bild på en person med flagga som mantel och Mackmyraflaska i handen samt hyllor och bord fyllda med Mackmyraförpackningar och flaskor.
Patent- och marknadsdomstolen gick på KO:s linje och förbjöd Mackmyra vid vite om en miljon kronor att på internet marknadsföra alkoholdryck gentemot konsument med de aktuella bilderna.
Blir fråga för HD
Mackmyra överklagade domen till patent- och marknadsöverdomstolen som konstaterade att den så kallade bildregeln i alkohollagen endast i begränsad utsträckning är effektiv i förhållande till sitt syfte, att skydda folkhälsan.
Mot bland annat den bakgrunden ansåg domstolen att bildregeln inte är ägnad att säkerställa sin målsättning, det vill säga att skydda folkhälsan. Vidare stod det klart att bildregelns ordalydelse inte ger något utrymme för att tolka den konformt med EU-rättens proportionalitetskrav.
Domstolens slutsats var därför att det förelåg hinder, enligt artiklarna 35 och 36 i EUF-fördraget, mot att tillämpa bildregeln och KO:s förstahandsyrkanden avslogs därför.
Domstolen ansåg dock att fyra av inläggen utgjorde sådan marknadsföring av alkoholdrycker som strider mot kravet på särskild måttfullhet i alkohollagen. Förbudet att fortsätta använda dessa inlägg i marknadsföringen av whiskyn förenades därför med vite om en miljon kronor.
KO överklagade dock detta beslut, denna gång till Högsta domstolen, som nu har meddelat prövningstillstånd i målet.