Dawit Isaaks familj vill inte längre att Göran Lambertz ska föra dennes talan mot staten Eritrea – efter våldtäktsmisstankarna som riktades mot honom.
Han kräver därför ersättning för ideell skada från staten till följd av den kränkning det inneburit när personer slutat hälsa, tagit offentligt avstånd och när band har kapats.
Han vill också ha tio kronor i ersättning för rengöringsmedlet som gick åt när han städade efter polisens husrannsakan.
Dagens Juridik kunde igår rapportera att Göran Lambertz, bland annat, yrkar ersättning för ekonomisk skada beträffande den mat som blev gammal i hans kylskåp under tiden han satt frihetsberövad.
Det är dock inte enbart utgångna matvaror som Lambertz vill bli kompenserad för.
I sin senaste inlaga till Stockholms tingsrätt radar Göran Lambertz upp en rad punkter som avser de skador, ekonomiska samt ideella, som han anser sig ha lidit av det cirka två veckor långa frihetsberövandet han utsattes för.
Han framhåller att han inte stämt staten ”för pengarnas skull” utan för att han vill ”uppmärksamma bristerna i rättssäkerheten i brottsutredningar, särskilt utredningar om våldtäkt”. Enligt Lambertz finns mycket som tyder på systemfel i hanteringen av vissa brottsutredningar och han hänvisar till en rapport från Brå som enligt honom visar att det finns ”all anledning att beakta risken för falska anmälningar om våldtäkt”. Han skriver också att det främsta skälet till att han nu yrkar skadestånd för ekonomisk skada är att han vill få prövat om han har rätt till beloppen till följd av fel eller försummelse vid myndighetsutövning.
”Många slutar hälsa”
Göran Lambertz yrkar, bland annat, ersättning för ideell skada mot bakgrund av det lidande som det för honom innebär att ”många slutar hälsa, några tar offentligt avstånd och ett antal band klipps”.
Detta exemplifierar han med att frihetsberövandet lett till att han inte längre har Dawit Isaaks familjs förtroende att föra dennes tala mot staten Eritrea.
Lambertz yrkar också skadestånd för kränkningen som enligt honom ligger i ”den tråkiga vetskapen att genom åklagarens motivering – ’bevisningen räcker inte’ – många för alltid kommer att tro att jag är skyldig, eller i alla fall med viss rätt kunna välja att tro det”.
Vill ha tio kronor för rengöringsmedlet
När det gäller skadestånd för den ekonomiska skada som Göran Lambertz påstår sig ha lidit till följd av frihetsberövandet är det inte bara 100 kronor för utgången mat som han yrkar ersättning för. På listan över utgifterna han haft i samband med frihetsberövandet finns bland annat:
– Rengöringsmedel (10 kronor) som användes för att städa efter Polisens husrannsakan i hans bostad.
– Bensin- och tvättkostnader (100 kronor) för att hämta beslagtagna lakan, örngott och underkläder i polisens beslagsavdelning.
Göran Lambertz vill också ha ersättning för den nedsättning av hans pension som skett mot bakgrund av att han fått mat i arresten och på häktet. Enligt Lambertz var maten ”visserligen god och priset är lågt”, men han hade inte velat äta maten eftersom han inte borde ha suttit frihetsberövad. Den kostnaden staten också gått med på att ersätta.