Sven-Olof Johanssons bolag Compactor Fastigheter går in med 500 miljoner kronor i en företrädesemission i det noterade dotterbolaget Fastpartner.
I samband med Fastpartners arbete med att försöka uppnå ett kreditbetyg motsvarande investment grade utfärdat av Moody’s emitterar bolaget stamaktier av serie D genom en företrädesemission som avses tillföra bolaget ett bruttobelopp om 500 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.
Emissionen är fullt ut garanterad av bolagets huvudägare Compactor Fastigheter, som grundades och ägs av Sven-Olof Johansson. Bolaget har ingått ett bindande åtagande att fullt ut upp till ett belopp om 500 miljoner kronor garantera emissionen. Garantiåtagandet är inte säkerställt.
Emissionen förväntas ske så snart som möjligt efter utgången av andra kvartalet 2021.
Fastpartner är noterat på Nasdaq Stockholm Large Cap. Compactor äger cirka 70 procent av bolaget.
Fastpartner har utsett Arctic Securities AS, filial Sverige, till finansiell rådgivare i samband med den avsedda företrädesemissionen av stamaktier av serie D. Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB har blivit utsedd till legal rådgivare.