Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Så vill regeringen förhindra mäns våld mot kvinnor



Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S). Foto: Susanna Pettersson Öste/ TT

Regeringen kommer att gå fram med ett antal förslag på lagändringar för att förebygga mäns våld mot kvinnor.
Det handlar bland annat om skärpta straff och utökade möjligheter att utfärda kontaktförbud.
– Det ska bli lättare att portförbjuda gubben från bostaden, säger justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S).

Under fredagen hölls partisamtal med representanter från samtliga riksdagspartier om mäns våld mot kvinnor.

I anslutning till detta hölls en presskonferens där regeringen presenterade ett antal förslag till lagändringar i syfte att förebygga mäns våld mot kvinnor.

”Ska bli lättare att portförbjuda gubben från bostaden”

Regeringen föreslår nu att minimistraffet för grov kvinnofridskränkning ska höjas, från nio månader till ett års fängelse. Kvinnofridsbrotten föreslås också utvidgas till att även omfatta förolämpning och förtal. Regeringen kommer också att föreslå att fotboja ska användas som förstahandsåtgärd när någon ålagts ett utvidgat kontaktförbud.

Utöver detta föreslår regeringen att straffet för överträdelse av kontaktförbud ska skärpas och att bötesstraffet ska tas bort och ersättas med fängelse. Dessutom föreslås att ansvarsfriheten ska avskaffas vid ringa fall.
Regeringen kommer också att gå fram med ett förslag som gör det lättare att utfärda kontaktförbud avseende den gemensamma bostaden.

– Det ska bli lättare att portförbjuda gubben från bostaden, säger justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S).

Förslagen ska lämnas till Lagrådet innan sommaren.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons