Unga pojkar som debutlagförs för rån och flickor som debutlagförs för våld eller hot mot tjänsteman löper störst risk att fortsätta begå många brott.
Det konstaterar Brottsförebyggande rådet, Brå, i en färsk studie.
– De unga som redan som första brott lagförs för strategiska brott tar fler och större risker, säger Olle Westlund, utredare på Brå i ett pressmeddelande.
Brottsförebyggande rådet, Brå, har på uppdrag av regeringen studerat så kallade strategiska brott. Strategiska brott definieras av Brå som ”de brott i ungdomars första lagföring som starkast indikerar att de kommer att fortsätta på en högaktivt kriminell bana”.
Brå har använt sig av registerdata över de 15-17 åringar som debutlagfördes mellan 2010-2014 och sedan följt upp dessa i myndighetens lagföringsregister till och med 2019.
I studien konstateras att det mest strategiska brotten bland pojkar är rån och för flickor våld eller hot mot tjänsteman. När myndigheten sedan följde upp pojkarna som debutlagfördes för rån visade det sig att nära en femtedel av dessa kom att lagföras minst nio gånger under uppföljningsperioden.
– Ett gemensamt drag för de strategiska brotten är att de är mer avancerade än övriga brott som begås av andra jämnåriga, eftersom de tenderar att förutsätta mer hänsynslöshet. De unga som redan som första brott lagförs för strategiska brott tar fler och större risker, säger Olle Westlund, utredare på Brå i ett pressmeddelande.
”Anmärkningsvärt hög överdödlighet”
Detta är inte första gången Brå gör en studie om strategiska brott. I denna studie har man därför följt upp de ungdomar som ingick i den senaste studien av samma slag och kunnat konstatera en ”anmärkningsvärt hög överdödlighet bland de högaktiva lagöverträdarna”. Enligt Brå är överdödligheten 25 gånger större för högaktiva kvinnor och 11 gånger större för högaktiva män.
– Det här visar på vilka tragiska konsekvenser ett liv i kriminalitet medför – både för samhället och för individen. Det gäller inte minst för kvinnor där kriminaliteten är ett större normbrott. Resultaten pekar mot att ”det goda livet som kriminell” oftare är kortare och kantat av motgångar och hinder, säger Olle Westlund i pressmeddelandet.