Det danska auktionshuset Lauritz.com har inlett en process för att sälja antingen hela eller delar av bolaget.
Det danska auktionshuset Lauritz.com, noterat på First North, står redo att sälja antingen hela eller delar av bolaget, enligt ett pressmeddelande.
Försäljningsdiskussioner pågår med två parter. En part som vill förvärva hela bolaget och en part som vill förvärva en del av bolaget.
Grundarna blir minoritetsägare
Vid en försäljning av hela bolaget kommer köparen att bli majoritetsägare medan Mette och Bengt Sundström kvarstår som minoritetsägare. Obligationsägarna får 80 procent av värdet, motsvarande 160 miljoner kronor, återbetalt kontant medan resten, motsvarande 40 miljoner kronor, skrivs av, enligt ett förslag från Lauritz.com.
Vid försäljningen av hela företaget väntas Lauritz.com Group A/S så småningom att likvideras. Vid detta alternativ, som också kräver aktieägarnas godkännande, väntas priset på aktierna enligt Lauritz göra i att bolagets aktiekapital blir ungefär lika stort som bolagets noterade värde per den 8 april.
Vid en försäljning av delar av bolaget säljs bolagets dotterbolag i Sverige, Tyskland och Finland, liksom Stockholms Auktionsverk. Även vid detta alternativ skulle obligationsägarna få delar av värdet återbetalt, dock en mindre andel.
Minst två tredjedelar av obligationsägarna måste rösta ja
Minst två tredjedelar av obligationsinnehavarna behöver rösta ja till förslagen för att de ska gå att genomföra. Hittills har enligt bolaget en ”betydande andel (men lägre än 50 procent)” meddelat att de stöder förslagen.
Före aprils utgång ska ett slutligt beslut om en hel eller delvis försäljning ha fattats, baserat på villkoren i de tillgängliga affärerna och att affären ska vara klar i slutet av maj.
Lauritz.coms grundare och styrelseordförande Bengt Sundström uppger i pressmeddelandet att majoritetsägarna och ledningen föredrar den hela försäljningen, eftersom det skulle bevara gruppen som en enhet.