Två män döms för synnerligen grova narkotikabrott och synnerligen grov narkotikasmuggling efter en stor polisoperation innehållande bland annat en svensk infiltratör.
Försvaret ansåg att infiltratören ägnat sig åt otillåten brottsprovokation, men tingsrätten anser att männen hade begått brotten även utan hans inblandning.
Det var i februari 2017 som Polisen inledde operation ”Costa” och skickade ned en polisinfiltratör till Portugal för att ta kontakt med en av de åtalade männen som var bosatt där. Den åtalade mannen utgav sig för att vara ”affärsman inom främst transportbranschen” men sade sig vara öppen för andra typer av affärer.
Polisinfiltratören etablerade kontakt med den åtalade mannen och när de möttes vid två tillfällen i mars och april 2017 diskuterade de, bland annat, narkotikasmuggling och narkotikahandel och olika affärsupplägg kopplat till detta.
Genom kontakten med affärsmannen kom polisinfiltratören även i kontakt med den andra mannen som senare också kom att åtalas för synnerligen grovt narkotikabrott.
Den 15 februari förra året kunde sedan drygt 388 kilo cannabis tas i beslag i Kungsängen, utanför Stockholm, och åklagaren yrkade på långa fängelsestraff för de åtalade männen.
Ingen brottsprovokation från infiltratören
Attunda tingsrätt konstaterar nu att det står klart att de båda åtalade männens medverkan varit ”en nödvändig förutsättning” för att föra in drygt 388 kilo cannabis från Spanien till Sverige.
Vad gäller infiltratörsverksamheten konstaterar domstolen att polisinfiltratören fört omfattande dokumentation kring sina möten med de åtalade männen samt att denna har gett ”en god bild” av vad som förekommit under mötena. Tingrätten anser inte heller att polisinfiltratören ”handlat otillbörligt” i kontakterna med de tilltalade männen eller att hans agerande varit avgörande för att de brottsliga gärningarna skulle begås.
Enligt tingsrätten hade männen den avsikten redan innan de träffade infiltratören första gången och smugglingen skulle enligt domstolen ha skett även utan infiltratörens inblandning. Således anser tingsrätten att de åtalade männen inte kan undgå ansvar på grund av infiltratörens agerande.
Får långa fängelsestraff
Attunda tingsrätt slår fast att det är bevisat att de båda männen gjort sig skyldiga till synnerligen grova narkotikabrott och synnerligen grov narkotikasmuggling. Skälet till att de döms särskilt för narkotikabrottet är, enligt tingsrätten, ”att cannabisen transporterats en längre sträcka inom Sverige, men framförallt den hantering av cannabisen som inleddes i Kungsängen”.
Männen döms nu till 6 år och 10 månader respektive 7 år och 10 månaders fängelse.