Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Foodora tecknar kollektivavtal – efter ett års förhandlingar



Hans Skruvfors, koncernchef och vd foodora Sverige och Tommy Wreeth, förbundsordförande Transport.

Efter drygt ett års förhandlingar tecknar nu Foodora och fackförbundet Transport kollektivavtal för bil-, cykel- och mopedbud.

Sedan februari 2020 har Svenska Transportarbetareförbundet och Foodora suttit i förhandlingar för ett kollektivavtal som omfattar företagets verksamhet inklusive cykel- och mopedbud. Kollektivavtalet är nu klart och gäller från och med den 1 april 2021. Avtalet kommer att reglera villkoren för drygt 2000 Foodora-anställda bud.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Tommy Iseskog Jurist, författare och expert inom arbetsrätt

Ny dom från EU-domstolen om behandling av personuppgifter i samband med bakgrundskontroller

Från EU-domstolen en genomgång av tre intressanta domar om likabehandlingsprincipen vid uthyrning, diskriminering av tidsbegränsat anställd och behandling av personuppgifter i samband med bakgrundskontroller. Domen om bakgrundskontroller kommer ha en viktig betydelse på svenska förhållanden beträffande utlämnande av brottmålsdomar till ”var och en” utan ”särskilt intresse”, vilket strider mot dataskyddsförordningen. Tommy Iseskog kommenterar de nya reglerna för omställningsstudiestöd. Vidare ett antal förslag: om att avskaffa ersättning för höga sjuklönekostnader, preliminär överenskommelse om EU:s plattformsdirektiv, utredning om bakgrundskontroller för anställning, analys av avgiftsnivåerna i pensionssystemet och utredning om lönegarantisystemet.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Banbrytande för gig-ekonomin

Kollektivavtalet är det första i Sverige där den ena parten är ett så kallat plattformsföretag. 
 
– Det här är ett banbrytande steg för hela gig-ekonomin i Sverige men också Europa. Det visar att den svenska modellen fungerar och att även plattformsarbete ska regleras inom ramen för kollektivavtalsmodellen. Det är ett viktigt steg för oss som nu kommer att kunna ha våra egna arbetsplatsombud på arbetsplatsen, säger Tommy Wreeth, förbundsordförande Transport.

Viktigt med förståelse

– Det har varit Foodoras absoluta ambition att komma i mål med förhandlingarna. Vårt främsta fokus har varit på våra anställda bud och samtidigt värna om de restauranger och butiker som är anslutna till oss. Under dialogen vi har haft med Svenska Transportarbetareförbundet har det varit viktigt med en bra förståelse för våra behov och vår affär, då foodora är ett bolag som verkar i en ny bransch. Vi är ett bolag som är pionjärer inom många områden och att vi nu är överens om ett avtal, är ytterligare ett kvitto på att vi leder förändringen framåt, säger Hans Skruvfors, koncernchef och vd Foodora Sverige.

 Kollektivavtalet innehåller bland annat:
Höjda löner och ersättningar för buden under vissa tider
Årliga löneökningar i linje med märket
Ersättning för underhåll av cyklar och arbetskläder
Pension och försäkringar som är i linje med Transports övriga kollektivavtal
Rutiner och riktlinjer om hur parterna gemensamt ska arbeta för cykel- och mopedbudens arbetsmiljö

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons