Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Förslag om tillfälligt sänkta arbetsgivaravgifter för upp till två anställda



Finansminister Magdalena Andersson

Nytt förslag till lagrådet. Företag som inte har någon anställd och som anställer en eller två personer samt företag med en anställd och som anställer ytterligare en person kommer att ges rätt till nedsättning av arbetsgivaravgifterna.

För att stötta livskraftiga företag, skapa jobb och stärka återstarten av ekonomin går regeringen nu vidare med förslaget om att tillfälligt utvidga nedsättningen av arbetsgivaravgifterna för den första anställda till att gälla två personer. 

Förslaget, som kommer från en överenskommelse mellan regeringspartierna, Centerpartiet och Liberalerna, är en av flera stimulansåtgärder som aviserades i budgetpropositionen för 2021 och som syftar till att återstarta ekonomin efter pandemin.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Tobias Almqvist Skatterådgivare vid KPMG

Undantag av handlingar från Skatteverkets granskning

Skatteverkets kontrollverksamhet genom revision, bevissäkring, tillsyn över kassaregister och kontrollbesök begränsas av den granskades möjlighet att begära att handlingar undantas från granskning. Då undantag av handlingar från granskning kräver en begäran från den granskade, är det av stor betydelse att denne känner till vilka handlingar som inte får granskas. Tobias Almqvist redogör, mot bakgrund av lagstiftning, förarbeten och rättsfall, för reglerna och hur enskilda kan bevaka sina intressen.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Nedsättningen

Den tillfälliga utvidgningen av reglerna innebär att företag som inte har någon anställd och som anställer en eller två personer samt företag med en anställd och som anställer ytterligare en person kommer att ges rätt till nedsättning av arbetsgivaravgifterna så att bara ålderspensionsavgiften på 10,21 procent ska betalas.

Nedsättningen gäller på den del av ersättningen som inte överstiger 25 000 kronor per månad. De tillfälliga reglerna ska gälla för anställningar som påbörjas under perioden 1 juli 2021–31 december 2022.

Minska skatteintäkterna

Förslaget beräknas minska skatteintäkterna med 20 miljoner kronor 2021, 140 miljoner kronor 2022 och 180 miljoner kronor 2023.

Förslaget skickas nu till Lagrådet för granskning.

Reglerna föreslås träda i kraft den 1 juli 2021.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons