Tullen beslagtog 142 skjutvapen under förra året, vilket är mer än dubbelt så många som under 2019.
Även cannabisbeslagen ökade rejält under förra året då man beslagtog 3,9 ton, jämfört med 1,9 ton under 2019.
– Kriminella grupperingar har anpassat sig och utnyttjar i större utsträckning handelsflödet för smuggling. Men även vi har anpassat oss. Vi har ställt om vårt kontrollarbete och gjort stora beslag trots pandemin, säger generaltulldirektör Charlotte Svensson.
De 142 skjutvapnen som beslagtogs under förra året är nytt rekord för Tullverket – aldrig tidigare har så många vapen tagits i beslag under ett och samma år. Enligt myndigheten är en viktig förklaring till resultatet att man under 2020 haft en särskild satsning på att öka förmågan att hitta och beslagta vapen.
Parallellt med den stora ökningen av antalet beslagtagna skjutvapen närapå fördubblades även mängden beslagtagna explosiva varor jämfört med 2019 och uppgick till över 10 500 stycken. Dessutom togs knappt 38 200 enheter ammunition, vilket är nästan tre gånger så mycket som under 2019.
Den största ökningen vad gäller mängden beslag gjordes dock av cannabis där Tullverket beslagtog 3,9 ton, vilket är mer än tre gånger så mycket som under 2019.
– Stora narkotikabeslag under 2020 ledde till att samhällsnyttan ökade till en nivå som vi aldrig nått tidigare år. Det är glädjande att få ett kvitto på att vi bidrar till ett tryggare samhälle. 2021 utökar vi våra kontroller och redan de första veckorna på det nya året har vi gjort flera stora beslag, säger generaldirektören Charlotte Svensson.