Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Transperson får flyktingstatus – risk för represalier i hemlandet



Förvaltningsrätten i Göteborg. Foto: Jonas Dagson / TT /
Ladda ner handlingar

En asylsökande som riskerar förföljelse i Irak och Kuwait på grund av sin könsidentitet som transperson beviljas uppehållstillstånd i Sverige.
Det slår migrationsdomstolen fast i en färsk dom.

Den asylsökande, som fått avslag på sin ansökan av Migrationsverket, överklagade beslutet till migrationsdomstolen och yrkade att domstolen skulle bevilja henne asyl. Som huvudsakliga skäl för behovet av skydd anförde hon att hon riskerar skyddsgrundande behandling i hemlandet på grund av sin könsöverskridande identitet som transperson.

Enligt kvinnan är det straffbart att vara transperson i Kuwait och hon riskerar skyddsgrundande behandling i Irak och Kuwait på grund av sin könsidentitet som transperson. Hon har även uppgett att hon riskerar att tillskrivas en sexuell läggning vid en etablering i något av länderna.

Sannolikt att hotbilden sträcker sig över hela båda länderna

Migrationsdomstolen konstaterar att den asylsökande under förhandlingen ”utförligt och med en känslomässig förankring redogjort för omständigheter omkring sin könsidentitet” och ”framför allt varit tydlig i hur hennes aktuella situation ser ut och i sitt eget behov av att leva som kvinna”. Även hennes berättelse om valet att acceptera sin könsidentitet och om sina känslor för en könskorrigerande behandling ger, enligt domstolen, ett genuint intryck.

Sammantaget anser domstolen att kvinnan har lämnat tillförlitliga uppgifter om
anledningen till att hon på grund av sin könsidentitet behöver skydd i
Sverige.

Domstolen anser dessutom att det framstår som sannolikt att hotbilden sträcker sig över hela de båda länderna Irak och Kuwait, i vilka kvinnan har sin hemvist, och hon skulle sannolikt ha möjlighet att öppet berätta om sin bakgrund för människor i något av länderna. Risken finns också att hon måste utstå repressalier, diskriminering och förakt på den ort där hon bosätter sig i egenskap av transperson, om denna omständighet blir känd. Dessa omständigheter måste, enligt domstolen, antas ytterligare begränsa hennes möjligheter att ensam kunna undgå sådan förföljelse.

Gjort sannolikt att hon tillhör HBTQI-gruppen

Sammantaget anser migrationsdomstolen att kvinnan gjort sannolikt att hon tillhör HBTQI-gruppen och att hon därmed riskerar skyddsgrundande behandling i Irak och Kuwait. Hon får därför anses känna en sådan välgrundad fruktan för förföljelse på grund av könsidentitet att hon uppfyller kriterierna för att anses som flykting.

Migrationsdomstolen beslutar även att hennes flyktingstatus ska förenas med
uppehålls- och arbetstillstånd och ska vara giltigt i tre år.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons