Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Tidigare FI-toppchef blir ordförande för nordisk betalplattform



Martin Andersson har utsetts till oberoende styrelseordförande och att Silvija Seres har utsetts till oberoende styrelseledamot

Den tidigare FI-toppchefen Martin Andersson blir ordförande i betalinfrastrukturbolaget P27 Nordic Payments Platforms styrelse.

Martin Andersson var anställd som generaldirektör på Finansinspektionen mellan 2009 och 2015. 

Batalinfrastrukturbolaget P27 Nordic Payments Platform, som närmast kan beskrivas som en Swish, men för nordiska transaktioner, meddelade i dag att Martin Andersson har utsetts till oberoende styrelseordförande och att Silvija Seres har utsetts till oberoende styrelseledamot från och med den 1 januari 2021.

Betalplattformen

Syftet med P27 Nordic Payments Platform är att möjliggöra att realtidsbetalningar, batch-betalningar och gränsöverskridande betalningar kan ske snabbt och till en låg kostnad inom Norden.

Ägarna av P27 Nordic Payments Platform är Danske Bank, Handelsbanken, Nordea, OP Financial Group, SEB och Swedbank.

Kommentar från nye ordföranden

Martin Andersson har mer än 20 års erfarenhet inom finanssektorn. Han är för närvarande partner på förvaltningskonsultföretaget Oliver Wyman.

– P27 är det största betalningsinfrastrukturprojektet i Europa och bygger en gemensam toppmodern betalningsplattform i Norden. Jag ser fram emot att bli en del av P27 som ordförande och att bidra till att förverkliga dess spännande vision. säger Martin Andersson.

Silvija Seres har erfarenhet inom tekniksektorn och är för närvarande chef för det norska teknikinvesteringsföretaget Technorocks. Hon har erfarenhet från att arbeta som styrelseledamot i flera offentliga och privata företag, till exempel Nordea, Statkraft, Academedia, NRK och Oslo Børs.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons