Justitieombudsmannen Per Lennerbrant har i fyra beslut granskat Migrationsverkets handläggningstider.
Det gäller ärenden om medborgarskap, asyl och uppehållstillstånd på grund av anknytning.
I samtliga ärenden kritiseras Migrationsverket för långa handläggningstider och i de flesta för passivitet.
Granskningen har inletts med anledning av att den kraftiga ökning av migrationen som inleddes under andra halvåret 2015 nu har klingat av och att Migrationsverket har haft tid att anpassa sin verksamhet efter de nya förhållandena
Men även om det enligt JO kan finnas vissa kvardröjande effekter kan Migrationsverket inte längre ursäkta de långa handläggningstiderna med hänvisning till den situation som uppstod 2015.
Kritik i samtliga ärenden
I samtliga granskade ärenden kritiserar JO Migrationsverket för långsam handläggning och för passivitet under handläggningen i de flesta av ärendena.
– Långa handläggningstider hos Migrationsverket har under en lång tid varit föremål för ett mycket stort antal klagomål hos JO. Om inte kraftfulla åtgärder vidtas befarar jag att de långa handläggningstiderna hos Migrationsverket blir ett normalläge. Det finns därför anledning att känna oro över situationen, säger justitieombudsmannen Per Lennerbrant i en kommentar till granskningen.