En styrelseordförande i ett gamingbolag lämnade ett pressmeddelande med falsk information om att han köpt aktier i gamingbolaget.
FI ger nu mannen böter på en halv miljon kronor.
Finansinspektionen ger en man böter om en halv miljon kronor för marknadsmissbruk.
Enligt sanktionsförelägandet ska mannen ha köpt drygt 1,8 miljoner aktier för 0,14 kronor per aktie i ett NGM-noterat gamingbolag som han var ordförande för. I transaktionen står mannen som köpare via sitt privatkonto. Motparten i transaktionen, som sålde aktierna, var ett Cypriotiskt bolag, som mannen visade sig vara helägare till.
Rapport till insynsregistret
Fem dagar efter transaktionen rapporterades köpet till FI:s insynsregister. Försäljningen rapporterades dock inte.
Dagen efter rapporten till FI publicerades ett pressmeddelande på gamingbolagets hemsida där det framgår att styrelseordföranden köpt drygt 1,8 miljoner aktier i bolaget.
– Anledningen till mitt aktieköp är att aktien är extremt nedtryckt och reflekterar inte alls det underliggande tillgångsvärde i bolaget. Aktiemarknaden verkar inte förstå eller prissätta Xxx (gamingbolagets reds. Anm) framtida tillväxtmöjligheter eller värde på de tillgångar bolaget har, sade styrelseordföranden i pressmeddelandet.
Signalvärdet
FI konstaterar att det av pressmeddelandet framgår att mannen som ordförande i gamingbolaget köpt aktier i bolaget, vilket generellt kan betraktas vara väsentlig information för en investerare.
”Signalvärdet förstärktes ytterligare genom den förklaring du gav till ditt inköp där du talade om en för närvarande extremt nedtryckt aktiekurs samt om en marknad som inte förstått Xxxs (gamingbolagets reds anm.) framtida tillväxtmöjligheter”, skriver FI.
Vidare konstaterar FI att ”den transaktion som nämns i pressmeddelandet utgjorde i själva verket en flytt av aktier från ditt helägda bolag till ditt privata konto. Transaktionen innebar därmed inte en förändring av det verkliga ägandet av aktierna. Den information som lämnats i pressmeddelandet om ditt aktieköp i Xxxx (Gamingblaget reds anm.) är således falsk eller vilseledande eftersom det inte framgick att du köpt aktierna från ett bolag som du äger till 100 procent. Genom den bristfälliga informationen i pressmeddelandet gavs marknaden inte möjlighet att förstå att transaktionen inte innebar en förändring av det verkliga ägandet av aktierna”.
Vilseledande signaler till marknaden
Finansinspektionen uppger att informationen i pressmeddelandet har gett eller kunnat förväntas ge falska eller vilseledande signaler om tillgång, efterfrågan eller priset på gaminbolagets aktie.
”Du har med hänsyn till omständigheterna kring transaktionen och pressmeddelandet insett eller bort inse att informationen var falsk eller vilseledande”, skriver FI och förelägger den tidigare styrelseordföranden att betala en sanktionsavgift om 500 000 kronor.