Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Ericsson i patenttvist med Samsung i amerikansk domstol



Genrebild. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman / SvD / TT /

Telekomjätten Ericsson gav idag in en stämningsansökan i US District Court for the Eastern District of Texas, mot Samsung för brott mot avtalsenliga åtaganden att förhandla i god tro och att licensiera patent på FRAND-villkor.

Ericsson meddelar i dag att man har vidtagit rättsliga åtgärder i USA mot Samsung för bristande efterlevnad av FRAND-åtaganden och att det finns risk för tillfällig negativ påverkan på rörelseresultatet med 1 – 1,5 miljarder kronor per kvartal relaterat till förnyelser av flera kontrakt och potentiella kostnader för rättstvister.

Stämningsansökan gavs in i dag i US District Court for the Eastern District of Texas, mot Samsung för brott mot avtalsenliga åtaganden att förhandla i god tro och att licensiera patent på FRAND-villkor (Fair, Reasonable and Non-Discriminatory). 

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Magnus Tonell Partner på Next Law

Marknadsrättslig praxis från PMÖD

Välgenomtänkta formuleringar är viktigt, inte minst när det gäller marknadsrättsliga förbud. För vitesförbud är balansen mellan precision och räckvidd central – ett för snävt yrkande blir tandlöst, medan ett för vagt yrkande inte kan bifallas. Magnus Tonell och Adam Lind redogör för två mål som belyser denna balansgång, och ett mål gällande marknadsstörningsavgift för brott mot ”svarta listan” – som alla avgjordes av Patent- och marknadsöverdomstolen under årets första halva.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Fastställelsetalan

Ärendet avser överträdelse av Samsungs FRAND-åtaganden och Ericsson begär i målet att domstolen ska fastställa att Ericsson har uppfyllt sina motsvarande åtaganden.

Ericsson förklarar att FRAND-systemet är en grundläggande byggsten i ett starkt ekosystem som har möjliggjort en global mobiluppkoppling i stor skala med mer än 8 miljarder interoperabla anslutningar. Systemet ger tillgång till immateriella rättigheter, som utvecklats av bidragande företag som Ericsson, i form av globala mobilstandarder, på FRAND-villkor. Detta kompenserar de bidragande företagen för deras betydande investeringar i FoU för varje generation av mobilsystem.

Försening av IP royalty

Enligt Ericsson kan förhandlingar om flera förnyelser av patentlicenser komma att försena betalningar av IP royalty om förhandlingarna fortsätter efter att ett befintligt licensavtal löpt ut och övergår till en olicensierad period. När avtal förnyats förväntas obetald royalty att betalas och bokföras som intäkt vid tidpunkten för förnyat avtal.

Ericsson uppger att nuvarande geopolitiska förhållanden påverkar försäljningsvolymerna av mobiltelefoner, liksom övergången från 4G- till 5G-mobiltelefoner. Detta i kombination med försenade royalty-betalningar från olicensierade perioder och potentiella tvistekostnader, kan påverka Ericssons rörelseresultat med 1 – 1,5 miljarder per kvartal på årsbasis med början under första kvartalet 2021. Den faktiska finansiella påverkan kommer att bero på tidpunkt för ingående av nya avtal och på avtalsvillkoren.

Patentportföljen

Värdet av Ericssons patentportfölj omfattar mer än 54 000 beviljade patent och förstärks av en årlig investering i FoU på cirka 40 miljarder kronor. Med en ledande global position inom 5G är Ericsson övertygad om att patentintäkterna på lång sikt kommer att växa och därmed maximera värdet på den totala patentportföljen.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons