Hoppa till innehåll
Nyheter

Henrik Lif straffas med 3 miljoner i böter efter handel i byggbolag



Henrik Lif straffas med en sanktionsavgift om 3 miljoner kronor efter handel i byggbolag.
Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar

Riskkapitalisten Henrik Lif straffas med en sanktionsavgift på 3 miljoner kronor efter handel i byggbolaget Zengun.

Henrik Lif, som har ett förflutet både på Nordic Capital men även på Segulah, straffas nu med en sanktionsavgift från Finansinspektionen. Sanktionsavgiften uppgår till 3 miljoner kronor och anledningen är att hans helägda cypriotiska bolag Relivio Holding anmält transaktioner med obligationer i byggbolaget Zengun Group försent.

Förvärvade för 7,4 miljoner kronor

Enligt beslutet från Finansinspektionen har han anmält att han är en person i ledande ställning i Zengun Group den 28 oktober 2019 och att han utanför en handelsplats har genomfört en rad transaktioner avseende obligationer som utgivits av Zengun. Uppgifterna i anmälan ändrades sedermera senare till att transaktionerna skedde genom hans helägda bolag Relivio Holding.

De fyra aktuella transaktionerna ägde rum mellan den 3 september och 23 september. Förvärven bestod av 7 300 obligationer för 7,4 miljoner kronor.

Finansinspektionen konstaterar att anmälan om transaktionerna har kommit in för sent och att det därför finns grund för att påföra hans helägda bolag en sanktionsavgift.

Borde betraktas mindre allvarliga

Henrik Lifs bolag bestrider inte att anmälan registrerades hos Finansinspektionen efter att mer än tre handelsdagar passerat. 

Av beslutet framgår det dock att bolaget anser att det finns ett antal omständigheter som medför att överträdelserna är att betrakta som mindre allvarliga. 

”Vid tidpunkten för förvärven hade obligationen endast varit upptagen till handel i cirka två månader. Eftersom obligationen var Zenguns första emitterade finansiella instrument på handelsplats hade rutinerna kring informationsgivning i allmänhet, och bolagets ansvar i synnerhet, inte tidigare begrundats av bolagets företrädare. Bolagets företrädare har nu noga övervägt och läst in sig på Zenguns informations- och insiderpolicy för att säkerställa att transaktioner inte anmäls för sent i framtiden”. 

Bolaget pekar även på att obligationen inte omsätts på marknaden i lika stor utsträckning som exempelvis aktier och att bolagets transaktioner inte hade en marknadspåverkan eftersom instrumentet är konstruerat för en längre löptid med fast ränta och förutbestämda amorteringar. Detta är också en skillnad från aktier som är mer volatila och beroende av full marknadstransparens, menar bolaget och pekar även på att variationen i pris på det underliggande instrumentet varierar därför mycket lite över tid. 

Förklaringarna ger inte lindrigare straff

Finansinspektionen konstaterar i beslutet att Henrik Lif äger samtliga aktier i bolaget Relivio Holding som genomförde transaktionerna i byggbolaget. 

”Bolaget är därmed närstående till som är en person i ledande ställning i Zengun. Detta innebär att bolaget är skyldigt att till Finansinspektionen anmäla transaktioner avseende aktier, skuldinstrument (t.ex. obligationer) och andra finansiella instrument som är utgivna av Zengun”, skriver FI och gör därmed bedömningen att bolaget har varit skyldigt att anmäla samtliga av de aktuella transaktionerna till Finansinspektionen. 

”Anmälningarna skulle ha gjorts utan dröjsmål och senast tre handelsdagar efter det datum som transaktionerna skedde”, skriver FI. 

Vidare hänvisar FI det som bolaget har anfört om att obligationen var Zenguns första emitterade finansiella instrument på handelsplats och att dess företrädare inte känt till rutinerna kring informationsgivning. FI menar att detta innebär inte att överträdelserna kan anses vara ursäktliga. Transaktionernas storlek och förseningens längd medför dessutom att överträdelserna inte kan bedömas som ringa. 

Sanktionsavgiften

”Det har inte heller framkommit att det i övrigt föreligger sådana särskilda skäl som innebär att Finansinspektionen kan avstå från ingripande”, skriver FI. 

När det gäller sanktionsstorleken tittar FI på transaktionsbeloppen och bedömer att Henrik Lifs helägda cypriotiska bolag ska påföras en straffavgift om 2,4 miljoner kronor. Vidare konstaterar FI att anmälan den 28 oktober 2019 innehöll brister i form av felaktiga uppgifter om vem som genomfört transaktionen, närståendeförhållande och pris. Mot den bakgrunden höjs grundavgiften med 25 procent och den slutliga sankionsavgiften bestäms till 3 miljoner kronor.

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar Ladda ner handlingar
Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons