Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Anställda riktar hård kritik mot arbetsmiljön på EBM



Ett flertal medarbetare vid Ekobrottsmyndigheten riktar skarp kritik mot arbetsmiljön och myndighetsledningen, det rapporterar Publikt.
Enligt flera vittnen råder en tystnadskultur där mellanchefer inte vågar kritisera generaldirektören – som påstås detaljstyra verksamheten.

Förra året riktades hård kritik mot Ekobrottsmyndighetens generaldirektör, Monica Rodrigo, då denne påstods ha handplockat tidigare kollegor från Rättsmedicinalverket till topptjänster på EBM i vad som beskrevs som en riggad rekryteringsprocess.

Nu höjs nya kritiska röster, samtliga anonyma, mot myndighetens ledning som påstås ha skapat en arbetsmiljö som är ”oerhört giftig och skadlig”, enligt anställda som Publikt har talat med. Flera av dessa personer uppger att det råder en tystnadskultur med represalier mot anställda som har en avvikande åsikt från ledningens.

”Ofrånkomligt att någon är missnöjd”

På en enhet på huvudkontoret i Stockholm har personalen därför gått samman och krävt att extern hjälp ska kopplas in för att få bukt med problemen och Företagshälsovården har nyligen varit på plats på enheten.

Publikt har flera gånger sökt Monica Rodrigo för en telefonintervju, men hon har avböjt och istället svarat skriftligen att det är ”ofrånkomligt att det finns någon eller några enstaka medarbetare som är missnöjda” på en så stor myndighet samt att samtliga anställningar skett utifrån lagstiftningens krav på saklig grund.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons