Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Fastighetsbolag tvingas betala sanktionsavgift



Foto: Magnus Hjalmarson Neideman / SvD / TT
Ladda ner handlingar

Finansinspektionen beslutar att ett fastighetsbolag ska betala sanktionsavgift med 1,65 miljoner kronor efter sen anmälan om transaktion med aktier i ett holdingbolag.

Ett fastighetsbolag straffas med en sanktionsavgft från Finansinspektionen om 1,65 miljoner kronor. Anledningen är att fastighetsbolaget har genomfört transaktioner i ett holdingbolag, noterat på First North, och anmält dessa transaktioner försent.

Fastighetsbolaget anmälde den 28 maj 2019 att den genomfört transaktioner i ett närstående holdingbolag den 15 mars samma år.

Två transaktioner

Det rörde sig om två transaktioner om totalt 38 750 aktier för 135 kronor per aktie. Ersättningen vid första transaktionen uppgick till 4 860 000 kronor och ersättningen vid andra transaktionen uppgick till 371 250 kronor.

Vid transaktionstillfället har fastighetsbolaget angetts som person i ledande ställning men även uppgett att det inte finns något närståendeförhållande mellan bolaget och holdingbolaget.

Bolaget har i sitt yttrande uppgett att ”vid tidpunkten för transaktionerna trodde bolagets företrädare felaktigt att transaktioner i företag som är listade på handelsplattformar inte var anmälningspliktiga”. 

Bolaget medger att det varit skyldigt att anmäla transaktionerna och att det anmält transaktionerna efter för- hållandevis lång tid. Bolaget menar dock att det bör beaktas att ”den sena anmälan inte haft några beaktansvärda effekter på det finansiella systemet och att den inte medfört några skador för vare sig marknaden eller tredje man”. 

Rättelse

Bolaget skriver även att FI bör ha i åtanke att det också är ”av vikt att bolaget vidtagit rättelse så snart det upptäckt sitt misstag”. 

Vidare skriver bolaget att ”det kan inte vara i enlighet med de allmänna rättsprinciperna eller syftet med de administrativa sanktionerna att en sanktion uppgår till flera miljoner kronor vid en förhållandevis ringa överträdelse som har skett i okunskap”. 

Bolaget pekar även på den långa handläggningstiden, 15 månader, på FI och att den ska vägas in i bedömningen av avgiftens storlek.

Brister i lämnade uppgifter

FI finner dock flera felaktigheter i fastighetsbolagets anmälan till myndigheten. Anmälan innehåller brister i form av felaktiga uppgifter om person i ledande ställning och närståendeförhållande. Därutöver har dbolaget uppgett att de båda transaktionerna genomfördes den 15 mars 2019 medan de avräkningsnotor som har getts in i ärendet visar att första transaktionen genomfördes den 11 mars 2019 och den andra transaktionen genomfördes den 12 mars 2019. Anmälan innehåller därmed även felaktiga uppgifter om transaktionsdatum. 

Fastighetsbolaget straffas slutligen med en samnktionsavgft som uppgår till 1,32 miljoner kronor för transaktionerna. På grund av bristerna i form av felaktiga uppgifter höjs dock den avgiften med 25 procent och bestäms till 1 650 000 kronor. 

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons