Justitieombudsmannen (JO) ska kunna utreda en riksrevisor som missköter sig och som gör sig skyldig till ”allvarlig försummelse” som kan leda till att man skiljs från sitt uppdrag.
JO ska dock inte besluta om en riksrevisor ska få sluta eller inte. Detta ska även i fortsättningen beslutas av riksdagen.
Beslutet om att inleda en utredningen ska kunna fattas av Konstitutionsutskottet (KU).
– Vi vill ge både riksrevisorerna ett skydd och riksdagen ett bättre underlag i frågan om man ska sparka en riksrevisor, säger Mats Melin, till Dagens Nyheter.
Mats Melin är justitieråd och ordförande i Högsta förvaltningsdomstolen och före detta chefs-JO. Han leder kommitténs arbete, där man nyligen lämnade det delbetänkande som nu ska skickas ut på remiss.
”Allvarlig försummelse”
Däremot ska grunderna för att skilja en riksrevisor från uppdraget fortfarande kvarstå i regeringsformen där regleringen finns idag. Man förslår alltså inga förändringar av den nuvarande grunden – ”allvarlig försummelse” – för att kunna skilja av en riksrevisor från sitt uppdrag.
Det var efter avslöjanden i DN förra året om missförhållanden och bland annat vänskapskorruption som utredningen tillsattes efter att samtliga tre riksrevisorer hade avgått.
Kvalificerad majoritet
Samtidigt lämnar utredningen förslag som ska stärka riksrevisorernas ställning. Bland annat föreslår man ett krav på kvalificerad majoritet i riksdagen för att skilja en riksrevisor från uppdraget.
Man föreslå också att bestämmelsen om skyldighet för den som granskas att lämna Riksrevisionen ”den hjälp och de uppgifter och upplysningar som Riksrevisionen behöver för granskningen” ska grundlagsfästas i regeringsformen.
Utredningen föreslår också att bestämmelsen om antalet riksrevisorer flyttas från regeringsformen till riksdagsordningen. Det blir på det sättet enklare för riksdagen att i framtiden ändra antalet riksrevisorer, om det skulle anses lämpligt.
Efter riksdagsvalet 2018
Riksrevisorernas oberoende ställning är grundlagsskyddad och uppdraget lyder under Riksdagen. Riksrevisionens uppdrag är att granska vad statens pengar går till, hur de redovisas och hur effektivt de används.
Förslag till grundlagsändringar är tänkta att kunna träda i kraft efter riksdagsvalet nästa år.