Hoppa till innehåll
Offentlig rätt
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Nekades muntligt förhör – asylsökande får ny chans



Foto: Adam Wrafter / SvD/TT
Ladda ner handlingar

Migrationsdomstolen försummade att ta ställning till en begäran om muntligt förhör med den asylsökande själv om hans identitet.
Vid ett eventuellt avslag på yrkandet om muntlig förhandling borde han ha beretts tillfälle att inom viss tid slutföra sin talan. Nu måste handläggningen göras om.

En 20-årig man som nekades uppehållstillstånd av Migrationsverket överklagade till Migrationsdomstolen som inte gjorde någon annan bedömning.

20-åringen överklagade därefter till Migrationsöverdomstolen och anförde att han hos migrationsdomstolen åberopat förhör med sig själv för att styrka sin identitet vilket nekades.
Migrationsöverdomstolen ansåg att det fanns skäl att meddela prövningstillstånd och tog upp målet till omedelbart avgörande.

Målet återförvisas

Migrationsöverdomstolen slår nu fast att migrationsdomstolen borde ha tagit ställning 20-åringens begäran – och det yrkande om muntlig förhandling som innefattades i begäran – innan målet avgjordes.

Vid ett eventuellt avslag på yrkandet om muntlig förhandling borde han ha beretts tillfälle att inom viss tid slutföra sin talan. Genom att avgöra målet utan att så har skett har 20-åringen inte getts möjlighet att komplettera sitt överklagande på annat sätt.

Migrationsöverdomstolen anser att bristerna i migrationsdomstolens handläggning är sådana att den överklagade domen ska undanröjas och målet visas åter till migrationsdomstolen för ny handläggning. (Blendow Lexnova)

Endast för dig som prenumererar
Ladda ner handlingar
Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons