Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Nordic Paper noteras på Stockholmsbörsen



Nordic Paper avser att noteras på Nasdaq Stockholm under 2020.

Nordic Paper Holding, en tillverkare av specialpapper, offentliggör idag sin avsikt att genomföra ett erbjudande av aktier i bolaget samt att notera bolagets aktier på Nasdaq Stockholm. 

Styrelsen och ledningen för Nordic Paper, med stöd av huvudägaren Shanying International Holding Co anser att erbjudandet och en notering av Nordic Papers aktier är ett logiskt och viktigt steg i Nordic Papers utveckling. 

Styrelsen och ledningen

”Styrelsen och ledningen anser att en notering av Nordic Paper kommer att öka kännedomen om bolaget och dess verksamhet, ytterligare stärka bolagets profil bland investerare, affärspartners, kunder och andra viktiga intressenter samt stödja bolagets fortsatta tillväxt och utveckling genom att bredda sin aktieägarbas och få tillgång till de  svenska och internationella kapitalmarknaderna”, framgår det av pressmeddelandet. 

Dessutom kommer erbjudandet och noteringen av Nordic Paper att möjliggöra för huvudägaren att avyttra en del av sitt innehav, vilket är ett naturligt nästa steg för att ytterligare diversifiera sina innehav och den geografiska exponeringen. 

Av pressmeddelandet framgår det att huvudägaren även fortsättningsvis kommer att förbli en engagerad aktieägare och kan, genom att behålla en del av sitt innehav i Nordic Paper, vara delaktig i den framtida utvecklingen av bolaget. 

Notering under 2020

Det framgår även att Nasdaq Stockholm har bedömt att Nordic Paper uppfyller gällande noteringskrav och kommer att godkänna en ansökan om upptagande till handel av bolagets aktier på Nasdaq Stockholm, under förutsättning att vissa villkor uppfylls, däribland att bolaget inkommer med en sådan ansökan och att spridningskravet för bolagets aktie är uppfyllt. 

Beroende på marknadsförhållanden förväntas erbjudandet och noteringen på Nasdaq Stockholm genomföras under 2020. 

– Nordic Papers historia sträcker sig tillbaka till artonhundratalet, och vi har en lång erfarenhet av att förse våra kunder med specialpapper. Genom hårt arbete, erfarna och engagerade medarbetare samt genom att kontinuerligt tillämpa smarta och kostnadseffektiva lösningar har vi uppnått ledande positioner inom de nischer vi är verksamma inom. Att förse samhället med hållbara produkter producerade av förnybara resurser, tilltalar både befintliga och potentiella nya kunder. Jag är entusiastisk över utsikterna för Nordic Paper och ser mycket fram emot möjligheten att fortsätta vår resa som ett börsnoterat företag, säger Anita Sjölander, vd på Nordic Paper.

Rådgivare

ABG Sundal Collier AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige, agerar Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners och DNB Markets, en del av DNB Bank ASA, filial Sverige, agerar Joint Bookrunners. 

Advokatfirman Vinge KB och Shearman & Sterling (London) LLP agerar legala rådgivare till Bolaget och Linklaters Advokatbyrå AB agerar legal rådgivare till Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners. 

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons