Hoppa till innehåll
Näringsliv
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Utskott säger ja till ny lag om utländska direktinvesteringar



Utrikesutskottet anser att riksdagen bör säga ja till regeringens förslag om en ny lag i syfte att säkra granskningen av utländska direktinvesteringar.
Detta då dessa anses kunna hota skyddsvärda svenska företag.

Fram till 1992 var det möjligt att granska utländska direktinvesteringar i svenska företag, men efter det har det inte funnits något regelverk som gjort det möjligt att stoppa investeringar som skulle kunna hota företag som bedriver känslig verksamhet inom exempelvis teknologi, infrastruktur och energi.

Från och med oktober i år träder en ny EU-förordning gällande utländska direktinvesteringar i kraft och det förslag som regeringen nu lagt fram kompletterar den förordningen.
Förordningen innehåller ett ”gemensamt regelverk för hur länderna kan granska och ibland hindra utländska investeringar” och ”anger också att varje land ska utse en kontaktpunkt som bland annat ska kunna byta information om utländska direktinvesteringar med andra medlemsländer”.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Leila Nedaei
Leila Nedaei Jurist och konsult
Förstärkt tillsyn över skönhetsbranschen Efter att länge ha beskrivits som ett slags regulatoriskt ”vilda västern” står den snabbt växande skönhetsbranschen inför allt större myndighetsgranskning och ökade rättsliga krav. I takt med rapporter om brännskador och ökande skadeanmälningar har nu striktare krav införts för estetiska behandlingar med laser och annan icke-joniserande strålning. Leila Nedaei analyserar Strålsäkerhetsmyndighetens nya föreskrifter och vad de innebär för tillsyn, ansvar och regelefterlevnad inom estetikbranschen.
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Ska få inhämta uppgifter inför en investering

Regeringen har gett Inspektionen för strategiska produkter (ISP) uppdraget som kontaktpunkt för Sverige och de föreslås, utöver den internationella samordningsrollen , även få befogenhet att hämta in vissa uppgifter från inblandade företag inför en investering, om det finns risk att affären kan påverka svensk säkerhetskänslig verksamhet.

Utrikesutskottet föreslår nu alltså att riksdagen säger ja till regeringens förslag som föreslås börja gälla redan den 1 november i år.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons