Hoppa till innehåll
Offentlig rätt
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Stopp för vadslagning på fotbollsmatcher i lägre divisioner



Från och med årsskiftet blir det förbjudet att spela på enskilda regelbrott, individuella prestationer av minderåriga och fotbollsmatcher utöver de fyra högsta divisionerna.
Det står klart sedan Spelinspektionen beslutat om föreskrifter och allmänna råd i syfte att motverka matchfixning.

De nya föreskrifterna innebär att de tillåtna utbudet på vadhållning begränsas för spelbolagen med svensk licens.
Det handlar alltså om att det nu blir förbjudet att spela på enskilda regelbrott, hörnor, straffar och gula kort, under matcher och turneringar.

Dessutom ska det inte längre vara möjligt att spela på individuella prestationer av spelare under 18 år. Samtidigt förbjuds spelande på fotbollsmatcher som spelas i i någon av divisionerna utöver de fyra högsta, matcher i Svenska cupen och träningsmatcher annat än för landslagen.

Föreskrifterna avser endast sport som utövas i Sverige.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Johan Sundberg
Johan Sundberg Advokat och partner vid edpLaw
Rätten att bli glömd – blev det succé? När dataskyddsförordningen, GDPR, började tillämpas slogs det på stora trumman i media om rätten till radering. Den framhålls fortfarande som en stark och central rättighet för den registrerade – exempelvis när uppgifterna inte längre behövs, när samtycke återkallas, när invändning sker eller när behandlingen är olaglig. Men har den förväntade succén realiserats? Johan Sundberg, Fredrik Eråker och Johan Thörn redogör för bestämmelsen och de omfattande undantag som finns – med avstamp i en aktuell undersökning.  
Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Fotboll en högrisksport

Enligt spelinspektionens bedömning kommer föreskrifterna innebära att det ”saknas skäl att påverka utgången av spel på den svenska licensmarknaden inom de berörda områdena”.

Att man just riktat in sig på fotboll har, enligt Spelinspektionen, att göra med att det är en ”högrisksport när det gäller matchfixning” i synnerhet i de lägre divisionerna.

– Detta är ytterligare ett steg i arbetet med att minimera riskerna för matchfixning och det hot mot idrottens integritet som matchfixningen utgör, säger Nicklas Hjertonsson, enhetschef på Spelinspektionen.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång

Event & nätverk

Se alla event
Annons