En Sverigedemokratisk nämndeman i Södertörns tingsrätt har på Facebook delat ett antal grovt rasistiska inlägg, avslöjar Expressen.
– Jag tyckte det var komiskt, säger han till tidningen om en bild han spridit som utmålar araber som ointelligenta.
Den Sverigedemokratiske nämndemannen har på Facebook bland mycket annat spridit en bild på statsminister Stefan Löfven, med ett hålkors från ett sikte i ansiktet.
Han har också spridit ett ”skämt” om en kamphund som bitit ihjäl flera utländska personer:
”Jag får hela tiden sms om min kamphund som förra helgen bet ihjäl fyra somalier, tre pakistanare och fyra 4 turkar. För sista gången: ´DEN ÄR INTE TILL SALU´,” står det i texten.
Hånfull bild på George Floyd
Det är bara en av flera bilder där han uttrycker stark främlingsfientlighet och rasism.
Han har också delat en bild på den svarte amerikanen George Floyd, som dog under ett polisingripande i maj, där hans huvud, som pressas ner av polismannens knä, färglagts och där texten lyder ”Pink Floyd”.
På flera av mannens profilbilder på Facebook poserar han med inredigerade vapen som riktas mot kameran.
Expressen har konfronterat nämndemannen. Om bilden på statsministern i i hålkorset säger han:
– Jag tyckte den var en rolig bild bara.
Lämnar sitt uppdrag
Angående bilden på George Floyd säger han att han inte hyser någon ”större respekt för journalister”, och att bilden är ett sätt att kritisera att ett dödsfall i USA får större uppmärksamhet än mordet på en 12-årig flicka i Botkyrka. Dödsskjutningen av flickan i Botkyrka skedde dock nästan två månader efter att nämndemannen spred bilden på George Floyd.
Efter Expressens intervju lämnade mannen sina politiska uppdrag och sitt nämndemannauppdrag.