Tidigare chefen för trafikförvaltningen i Region Stockholm, Caroline Ottosson, tar plats i bussbolaget Keolis styrelse.
Hon sitter i dagsläget i Swedavias koncernledning och är styrelseordförande för Swedavia Real Estate AB.
– Carolines breda erfarenhet och kompetens inom området stärker såväl bolaget som styrelsen säger Keolis ordförande Anders Ehrling.
Utöver uppdragen inom Swedavia är Caroline Ottosson dessutom ledamot i styrelsen för Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI) och Swedish Airport Infrastructure AB.
Tidigare har hon bland annat verkat som chef för trafikförvaltningen Region Stockholm samt haft flera ledande roller på Trafikverket.
– Jag uppskattar att kunna bidra till utvecklingen av Keolis. Bolaget har en viktig roll att fylla i den fortsatta utvecklingen av kollektivtrafiken i Sverige och bidrar till en hållbar samhällsutveckling, frågor som jag tycker är viktiga och intressanta säger Caroline Ottosson i ett uttalande.