Hoppa till innehåll
Nyheter
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Förslag: Slopad straffrabatt för unga myndiga vid allvarlig brottslighet



Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S). Foto: Susanna Pettersson Öste/ TT

I ett utkast till lagrådsremiss som skickas ut på remiss föreslås att straff­rabatten för 18–20-åringar ska avskaffas vid allvarlig brotts­lighet. Justitie- och migrations­minister Morgan Johansson anser att det inte är rimligt med straffrabatt.

I ett utkast till lagrådsremiss som skickas ut på remiss föreslås att straff­rabatten för 18–20-åringar ska avskaffas vid allvarlig brotts­lighet. Förslagen innebär att unga myndiga som begår allvarliga brott kommer att dömas till längre fängelse­straff. Det kan handla om rån, grov miss­handel och våldtäkt.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Martin Borgeke Fd justitieråd

Uppsåtsfrågan än en gång

Knappast någon fråga inom straffrättens allmänna del har diskuterats lika mycket som den som gäller vad uppsåt närmare bestämt är. I flera rättsfall har uppsåtet varit centralt, men en prövning av om uppsåt har förelegat har gjorts av HD också i många mål där prejudikatfrågan har varit en annan. En iakttagelse är att tingsrätter och hovrätter inte alltid tillämpar läran om uppsåt på ett sätt som stämmer med HD:s praxis och den uttolkning av uppsåtsbegreppet som har gjorts i doktrinen. Martin Borgeke belyser här den senaste utvecklingen.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Straffrabatten kan slopas

I utkastet görs bedömningen att samhällets reaktion på allvarliga brott som begås av unga myndiga lagöver­trädare är alltför begrän­sad. Det lämnas därför förslag som innebär att straff­rabatten för unga myndiga ska slopas om det för brottet är före­skrivet fängelse i lägst ett år eller mer.

Ingen preskribering

Det ska inte heller krävas starkare skäl än för andra myndiga lag­över­trädare att döma 18–20-åringar till fängelse, och samma straff ska också kunna dömas ut, till exempel fängelse på livstid. I utkastet till lagråds­remiss finns också förslag på att vissa allvarliga brott, till exempel mord eller våldtäkt mot barn, inte längre ska kunna preskri­beras om brottet begåtts av någon som fyllt 18 år.

– I dag särbehandlar straff­systemet personer i åldern 18–20 år som begår allvarlig brotts­lighet. Det kan inne­bära att personer som är 18 år och som begår allvarliga brott får sina straff ned­satta till hälften. Det är inte rimligt. Vid grova brott måste sam­hället kunna reagera kraft­fullt och en krimi­nell livsstil avbrytas i tid, säger justitie- och migrations­minister Morgan Johansson.

Ingår i program mot gängkriminaliteten

Förslagen är en del av regeringens 34-punktsprogram mot gäng­krimi­naliteten. Utkastet till lagråds­remiss skickas nu ut på remiss. Lag­ändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2022.

Annons

Event & nätverk

Se alla event

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons