Hoppa till innehåll
Offentlig rätt
plus | Ingår i Dagens Juridik plus

Kommunalt bolag köpte ljusshow för miljoner – utan upphandling



Foto: Janerik Henriksson /TT

Det kommunala bolaget Örebrokompaniet gjorde sig skyldigt till otillåten direktupphandling när man köpte evenemangstjänster utan föregående annonsering.
Det anser Konkurrensverket som nu yrkar att bolaget ska betala 220 000 kronor i upphandlingsskadeavgift.

Det var under hösten förra året som det kommunala Örebrokompaniet AB ingick avtal med ett koncept- och produktionsbolag om att under december månad uppföra produktionen ”Den magiska maskinen”, en projektionsshow som skulle visas på Örebro slott.

Samtidigt ingick man dessutom avtal med samma produktionsbolag om att genomföra ett nyårsprogram.
Det sammanlagda värdet av de två avtalen uppgick till totalt drygt 2 900 000 kronor.

Dagens Juridik Pro Powered by Lexnova
Mårten Schultz
Leila Nedaei Jurist och konsult

Sanktionssystemet för hälso‑ och sjukvårdspersonal – en översikt

Parallellt med att antalet tillsynsärenden mot legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal ligger på en hög nivå och anmälningar om behörighetsinskränkningar ökar, föreslås att Inspektionen för vård och omsorg, IVO, ska kunna fatta interimistiska beslut – i vissa fall med sänkta beviskrav. Vilka regler gäller nu, och har IVO förutsättningar för att hantera utökade befogenheter på ett rättssäkert sätt? Ebba Sverne Arvill och Leila Nedaei redogör för dagens sanktionssystem, och några aktuella frågor.

Ingår i Dagens Juridik Pro
Lås upp analysen
Hävdat att det var fråga om undantag i LOU

Bolaget har hävdat att det var fråga om att ”skapa eller förvärva en unik konstnärlig prestation” varför undantaget för konstnärlig prestation i lagen om offentlig upphandling varit tillämpligt.

Konkurrensverket är dock av en annan åsikt och anser att det handlat om otillåten direktupphandling. Enligt myndigheten var förutsättningarna för att tillämpa undantaget för konstnärlig prestation inte uppfyllda när bolaget köpte evenemangstjänsterna.
Det som föregick upphandlingen visar inte att bolaget hade för avsikt att förvärva en unik konstnärlig prestation eller ett unikt konstverk, anser Konkurrensverket.

– Undantaget för konstnärlig prestation ska, precis som andra undantag i upphandlingslagstiftningen, tillämpas restriktivt. Förutsättningarna för att tillämpa undantagen är begränsade och huvudregeln är att annonsering ska ske för att konkurrensen ska tillvaratas genom att fler leverantörer ges möjlighet att lägga anbud, säger Konkurrensverkets generaldirektör Rikard Jermsten.

Konkurrensverket vänder sig nu till Förvaltningsrätten i Karlstad och yrkar att Örebrokompaniet ska betala 220 000 kronor i böter.

Annons

Dagens Juridik Pro

Powered by Lexnova

Allt du behöver för juridisk analys: nyheter, rättsfall, expertkommentarer, video och AI-stöd – i ett professionellt abonnemang.

Få Tillgång
Annons