Förra veckan dömdes en man till 12 års fängelse för att ha försökt döda advokat Henrik Olsson Lilja i september 2019.
Nu har två personer anhållits, misstänkta för stämpling respektive förberedelse till mord – brott som skedde redan hösten 2018.
En av de gripna är en tidigare toppjurist som tidigare varit misstänkt i ärendet från september 2019.
En av de nu gripna, toppjuristen, greps enligt uppgift i Expressen och Aftonbladet under onsdagsmorgonen på ett hotell i Stockholm.
Hon har tidigare varit frihetsberövad för anstiftan av försök till mord på Henrik Olsson Lilja i september förra året, och begärdes häktad för det brottet, men släpptes av domstolen.

Nu har hon och ytterligare en person gripits, misstänkta på sannolika skäl för
för stämpling och förberedelse till mord på en Henrik Olsson Lilja, brott som enligt Åklagarmyndigheten begicks i centrala Stockholm hösten 2018 – alltså ett år innan mordförsöket på honom som en person dömdes för förra veckan.
Fortfarande misstänkte i 2019-ärende
Den gripna kvinnan är fortfarande misstänkt för anstiftan till mordförsök för skjutningen 2019, och den utredningen pågår fortfarande – trots att den åtalade skytten dömdes förra veckan.
Något ytterligare frihetsberövande har dock inte skett i den delen.
Enligt Åklagarmyndigheten kommer en av de två anhållna inom kort begäras häktad.
– För den person som även är misstänkt för anstiftansbrott kommer åklagaren att besluta om häktning först efter att ytterligare förhör hållits, uppger myndigheten.